Niektoré zbrane z amnestie môžu skončiť v múzeách

Niektoré zbrane z amnestie môžu skončiť v múzeách
Zdroj foto:
Rezort vnútra pripravuje tretie kolo zbraňovej amnestie, začať by sa malo od decembra.

Zbrane odovzdané v chystanej zbraňovej amnestii môžu skončiť aj v zbierkach múzeí. Zakázané zbrane po odovzdaní odborne zničia. "Pokiaľ ide o vzácne a raritné exempláre, tie ostanú v zbierke Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR. Ak o ne prejaví záujem nejaké múzeum, môžu skončiť aj v zbierkach niektorých slovenských múzeí," uviedol tlačový odbor rezortu vnútra. Ďalšia zbraňová amnestia by mala platiť od decembra. Vyplýva to z novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorú 11. septembra parlament posunul do druhého čítania. „Aj keby bola odovzdaná len jedna zbraň, legislatívny zámer bude mať zmysel,“ konštatoval v júli minister vnútra Robert Kaliňák.

V poradí tretia zbraňová amnestia by mala trvať pol roka. Počas prvých dvoch kôl zbraňovej amnestie ľudia odovzdali takmer osemtisíc zbraní. „Máme pocit, že by sme mohli to číslo zaokrúhliť na 10-tisíc a niekoľko stoviek zbraní zobrať z nelegálneho trhu,“ povedal Kaliňák. „Od prvej zbraňovej amnestie sa o 50 percent znížil počet trestných činov so zbraňami,“ uviedol. V roku 2004 bolo 440 prípadov trestných činov so zbraňou, v roku 2013 ich evidovali 214.

Počas prvej zbraňovej amnestie, ktorú vyhlásili v roku 2005, ľudia odovzdali 3 463 zbraní, štátu prepadlo 259 kusov. Pri druhej zbraňovej amnestii, ktorá bola od novembra 2009 do mája 2010, odovzdali 4 367 zbraní, prepadnutých bolo 372. Zbrane, ktoré sú podomácky vyrobené alebo sa nedajú zaregistrovať, prepadajú štátu. Takéto kusy sa buď zlikvidujú, prípadne môžu skončiť v spomínaných zbierkach či múzeách.

Podľa Kaliňáka bude rezort pri treťom kole amnestie rýchlejšie posudzovať odovzdané zbrane, keďže odborníci na balistiku používajú nový systém. Nová amnestia má byť zároveň podkladom pre rozšírenie výskumných možností. Kaliňákov rezort totiž uvažuje nad tým, že by z každej registrovanej zbrane mali v kriminalistickom ústave záznam výstrelu. „Po treťom kole by sme sa radi zaoberali tzv. balistickým registrom, je to akási strelecká DNA,“ priblížil Kaliňák. „Mali by sme stopu z každej zbrane, čím by sa rýchlejšie dala identifikovať zbraň, z ktorej sa strieľalo,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá