Hamilton vyhral VC Singapuru a je na čele celkového poradia

Aktualizované:
Víťazom nočnej Veľkej ceny Singapur F1 sa stal Brit Lewis Hamilton. Pre jazdca Mercedesu to bol už siedmy triumf v prebiehajúcej sezóne. Za víťazom kvalifikácie skončil na mestskom okruhu Marina Bay Nemec Sebastian Vettel z Red Bullu, tretia priečka sa ušla jeho tímovému kolegovi Danielovi Ricciardovi z Austrálie.

Hamilton sa vďaka triumfu dostal na čelo celkového poradia seriálu, keďže jeho oddielový kolega a doterajší líder Nico Rosberg z Nemecka mal už pred štartom technické problémy a v 14. kole sa po návšteve boxov s Veľkou cenou definitívne rozlúčil. Hamilton tak má na čele 241 bodov, o tri viac ako jeho najbližší prenasledovateľ. Tretí Ricciardo ich nazbieral 181. Do konca šampionátu zostáva päť pretekov.

Veľkú smolu mal Rosberg, ktorý pre poruchu nevyrazil na zahrievacie kolo. Nakoniec sa mu podarilo odštartovať, ale s náhradným volantom a až z 21. miesta. Jeho stíhacia jazda trvala iba do 14. kola, v ktorom zamieril do boxov a nakoniec pre problémy s elektronikou preteky vzdal.

"Bolo hrozné vidieť, ako všetci vyrazili. Vtedy som vedel, že je koniec. Auto vôbec nefungovalo a nemalo zmysel pokračovať. Bol to ťažký deň," povedal Rosberg.

Víťaz kvalifikácie Hamilton zvládol štart na výbornú a od úvodu si bezpečne držal pozíciu na čele. Výborne vyštartoval aj Alonso, ktorý sa z 5. miesta predral na druhé. Prvú šikanu však prešiel krížom a aby sa vyhol penalizácii, pustil pred seba ešte Vettela. Toto trio jazdilo na čele aj v ďalšom priebehu. Päť kôl po Rosbergovi skončil pre technické problémy aj Esteban Gutierrez. V 26. kole sa dostal Alonso pred Vettela, ktorý vyšiel zo zastávky v boxoch až za ním. V polovičke pretekov sa Sergio Perez snažil obehnúť Adriana Sutila, no pri súboji sa mu odtrhlo predné krídlo a na trať muselo ísť safety car. Opätovný reštart prišiel až v 38. kole, Hamilton si udržal prvú priečku, za ním sa zoradili Vettel, Ricciardo, Alonso a Massa. Majster sveta z roku 2008 si v ďalších kolách vypracoval vyše 25-sekundový náskok, no v závere ho čakala ešte jedna zastávka v boxoch. Zamieril tam v 53. kole a vrátil sa tesne na druhom mieste za Vettelom. Brit však okamžite zaútočil a v nasledujúcom kole bol už opäť na čele a išiel si za svojím 7. triumfom v sezóne a zároveň líderskou pozíciou v celkovej klasifikácii šampionátu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá