Neúspech nacionalistov v Škótsku posilnil libru

Aktualizované:
Neúspech nacionalistov v Škótsku posilnil libru
Zdroj foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE
Britská libra v piatok najprv stúpla na dvojročné maximum voči euru a dvojtýždňové maximum voči doláru, keďže škótski voliči odmietli nezávislosť.

Neskôr však britská mena oslabila, pretože investori sa sústredili na ekonomiku Veľkej Británie a na jej nové ústavné problémy. Analytici poukázali na rizikové faktory, ako sú napríklad prísľuby väčších právomoci pre Škótsko, ktoré by mohli na libru vplývať negatívne.

Počas ázijského obchodovania libra stúpla na 1,6525 USD/GBP, čiže najvyššie od 2. septembra. Neskôr však klesla na 1,6385 USD/GBP, čo znamenalo, že oproti predošlému dňu oslabila o 0,1 %. Kurz libryvoči spoločnej európskej mene bol najprv 0,7810 GBP/EUR, ale neskôr oslabil na 0,7852 GBP/EUR.

Dolár stúpol oproti jenu na šesťročné maximum 109,46 JPY/USD. Pokles počtu nových nezamestnaných v USA totiž podporil názory trhu, podľa ktorých sa budú úrokové sadzby v USA a Japonsku vyvíjať odlišne. Neskôr dolár ustúpil na 108,85 JPY/USD, ale aj tak bol oproti predošlému dňu vyššie od 0,2 %. Kurz eura voči doláru bol 1,2865 USD/EUR po tom, ako vo štvrtok kleslo až na 14-mesačné minimum 1,2834 USD/EUR.

Rozhovor s Tomášom Plavecom, analytikom Trim Broker

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá