Hlavný veliteľ síl NATO v Európe: V Moldavsku vidieť ukrajinský scenár

Hlavný veliteľ síl NATO v Európe: V Moldavsku vidieť ukrajinský scenár
Zdroj foto: SITA/AP
Hlavný veliteľ vojsk NATO v Európe, americký generál Philip Breedlove, v pondelok vyhlásil, že Rusko sa v prípade bývalej sovietskej republiky Moldavsko správa v niektorých prvkoch podľa rovnakého scenára, aký Moskva použila pred anexiou Krymu a intervenciou na východnú Ukrajinu.

Napísala to dnes agentúra Reuters.

Rusko intervenovalo na Ukrajinu v čase rastúcich nepokojov proruského obyvateľstva a vzbúrencov. Breedlove povedal, že povstalcom pomohli vytvoriť vojenskú situáciu na Ukrajine "malí zelení mužíčkovia" - vojaci v uniformách nejasnej štátnej príslušnosti.

V rovnakom čase Moskva zhromaždila svoje vojenské sily a zásoby na hraniciach pod zámienkou vojenského cvičenia. Nakoniec ruskí vojaci dvakrát zasahovali. Prvý raz pri anexii Krymu a druhý raz pri snahe odvrátiť porážku proruských povstalcov ukrajinskou armádou.

NATO v súčasnosti vidí niektoré prvky ukrajinského a krymského scenára v Moldavsku a Podnestersku, povedal Breedlove na diskusii think-tanku Atlantická rada.

Vojaci Ruskej federácie sa tento rok zúčastnili na vojenskom cvičení v moldavskej odštiepeneckej republike Podnestersko, ktorá susedí s Ukrajinou. Moldavský prezident varoval Rusko pred anexiou Podnesterska, ako to urobilo s Krymom.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin vlani upozornil Moldavsko, že jeho snaha o tesnejšie vzťahy s Európu môže mať za následok stratu Podnesterska a viesť k nákladnejším energetickým vzťahom s Moskvou.

Breedlove povedal, že teraz, keď NATO rozumie ruskému "hybridnému vedeniu vojny", je dôležité vymyslieť, ako pomôcť krajinám východnej Európy vydržať počiatočný nápor.

NATO sa nemôže zapojiť do vnútorných konfliktov členských štátov. Reagovať môže iba na identifikovateľného zahraničného agresora.

V prípade vypuknutia hybridnej vojny bez jasného agresora "to nie je záležitosťou NATO," povedal Breedlove.

Podľa jeho slov sa musia členské štáty Severoatlantickej aliancie rozhodnúť, aké by mali mať povinnosti v prípade situácií, aká je na Ukrajine. NATO nemá postup, ako reagovať, keď prebieha konflikt v krajine, ktorá nie je členom aliancie ani Ruskej federácie.

Keď členské štáty tieto problémy vyriešia, môžu začať rokovať o forme pomoci a či by mala byť poskytovaná jednotlivými krajinami, koalíciou alebo alianciou, ako je NATO. Rusko musí byť podľa generála súčasťou tohto riešenia.

"Nemyslím si, že môžeme niekedy dospieť k Európe, slobodnej a pokojnej, bez Ruska ako partnera," dodal Breedlove.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá