Militanti z IS zverejnili videozáznam popravy britského rukojemníka

Militanti z ultraradikálnej džihádistickej skupiny Islamský štát (IS) zverejnili video, na ktorom je nakrútené sťatie hlavy britského humanitárneho pracovníka Davida Hainesa. Informovala o tom agentúra Associated Press.

Britské ministerstvo zahraničných vecí najprv uviedlo, že autentickosť záznamu urýchlene preveruje. Nedlho nato však britský premiér David Cameron na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Twitter potvrdil Hainesovu smrť a uviedol, že "vražda Davida Hainesa je činom čistého zla".

"Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme týchto vrahov vystopovali a dosiahli, aby čelili spravodlivosti, bez ohľadu na to, ako dlho to potrvá," uviedol Cameron.

Hainesa, 44-ročného otca dvoch dcér zo škótskeho mesta Perth, uniesli vlani v marci v Sýrii počas jeho pôsobenia pre francúzsku neziskovú organizáciu ACTED. K zverejneniu videozáznamu došlo deň po tom, čo Hainesova rodina vyzvala únoscov, aby odpovedali na jej odkazy.

Na videozáznam reagoval vyhlásením aj americký prezident Barack Obama, ktorý ostro odsúdil túto "barbarskú vraždu" a sľubil, že bude úzko spolupracovať s inými krajinami na "zničení tejto hrozby pre občanov našich krajín, regiónu a sveta".

"Spojené štáty stoja v žiali a s odhodlaním po boku nášho blízkeho priateľa a spojenca," uvádza sa v Obamovom vyhlásení.

Agentúra Reuters predtým uviedla, že zábery sú svojim charakterom zhodné s nafilmovanými popravami dvoch amerických novinárov Stevena Sotloffa a Jamesa Foleyho, ktorých militanti zavraždili v auguste.

Najnovší videozáznam s názvom "Odkaz spojencom Ameriky" sa začína slovami britského premiéra Davida Camerona o tom, ako v záujme porážky Islamského štátu Británia spolupracuje s irackou vládou a kurdskými milíciami pešmerga.

"Tento Brit musí zaplatiť cenu za tvoj sľub, Cameron, že vyzbrojíš milície pešmerga proti Islamskému štátu," uviedol vo videu maskovaný muž, ktorý hovoril s britským prízvukom, pričom sa skláňal nad Hainesom. Na zázname je následne zobrazené sťatie hlavy kľačiaceho muža.

Na konci videa sa objavuje ďalší rukojemník, identifikovaný ako Alan Henning, ktorého zabitím sa maskovaný militant vyhráža, ak Cameron bude aj naďalej podporovať boj proti Islamskému štátu.

Austrália rozširuje účasť na aliancii proti Islamskému štátu

Austrália prispeje vojenskými jednotkami a lietadlami do medzinárodnej aliancie na boj proti militantom Islamského štátu (IS) v Iraku a v Sýrii. Reaguje tak na žiadosť USA, informovala agentúra Reuters.

Na misiu v najbližších dňoch pripravia osem stíhačiek Super Hornet, prieskumné lietadlo a tankovacie lietadlo. Okrem toho 600 vojakov - 400 príslušníkov vzdušných síl a 200 členov špeciálnych jednotiek - vyšlú na americkú základňu v Spojených arabských emirátoch, oznámil dnes austrálsky premiér Tony Abbott.

Abbott to označil za "rozumný a primeraný" príspevok k snahám zastaviť postup militantov IS s tým, že jeho vláda zatiaľ nerozhodla o nasadení vojakov do bojových operácií. Vyslaní vojaci budú pôsobiť okrem iného ako poradcovia irackých a ďalších síl.

Austrália sa minulý mesiac pridala k medzinárodnej humanitárnej a podpornej misii v severnom Iraku, kde jej lietadlá zhadzujú vojenské vybavenie a pomoc pre kurdské sily bojujúce proti Islamskému štátu.

V piatok austrálska vláda po prvý raz zvýšila výstrahu pred teroristickými útokmi na území krajiny na "vysokú" úroveň s odvolaním sa na možnosť, že takéto útoky spáchajú austrálski občania radikalizovaní v Iraku alebo v Sýrii.

TOP videá

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá