Gombos a Kližan prehrali, Američania vedú 2:0

13.9.2014 07:31

Slovenskí tenisti prehrávajú po prvom dni súboja play-off o svetovú skupinu Davisovho pohára 2015 reprezentačných družstiev mužov v Chicagu s domácimi Američanmi 0:2. Obe piatkové dvojhry sa skončili presvedčivými trojsetovými víťazstvami domácich hráčov.

Najprv líder amerického tímu John Isner zdolal Norberta Gombosa za 112 minút 7:6 (5), 6:4, 6:2 a potom americký druhý hráč Sam Querrey prevýšil slovenskú jednotku Martina Kližana 7:6 (6), 6:3, 6:3. Toto stretnutie trvalo 141 minút.

Obe piatkové dvojhry mali podobný priebeh. Po vyrovnanom prvom sete, ktorí rozhodli pre seba Američania v tajbrejkoch, sa v ďalšej časti zápasu domáci hráči rozohrali a ťažili najmä z výborného podania. Isner nastrieľal 27 a Querrey 20 es. Gombos za celý zápas Isnerovi ani raz nevzal jeho servis a Kližanovi nepomohli an dva brejky, keďže sám odovzdal podanie päťkrát. Úspech v sobotňajšej štvorhre by pre Američanov znamenal rozhodujúci tretí bod a definitívu účasti vo svetovej skupine v budúcej sezóne. V Chicagu sa hrá na tvrdom povrchu Acrylic v hale Sears Centre Arena s kapacitou 7000 miest, ktorá nebola zaplnená ani spolovice.

Na sobotňajšiu štvorhru (21.00 h SELČ) nahlásili nehrajúci kapitáni Jim Courier a Miloslav Mečíř pred štvrtkovým žrebom programu páry Bob Bryan, Mike Bryan, resp. Lukáš Lacko, Michal Mertiňák. Prvá z nedeľňajších dvoch dvojhier sa začne o 19.30 h SELČ. Budú hrať Isner a Kližan, po nich Querrey a Gombos.

Gombos (126. v rebríčku ATP) dostal v piatok prednosť pred rebríčkovo vyššie postaveným a v Davisovom pohári skúsenejším Lukášom Lackom (86.). Proti favorizovanému Isnerovi predviedol solídny výkon, mal aj dva minibrejky v tajbrejku prvého setu, ale v dôležitých momentoch urobil chyby a nepodržalo ho ani podanie. Skúsenejší Kližan (57.) viedol nad Samom Querreym (51.) v prvom sete 2:0 aj 5:3, neskôr v tajbrejku za stavu 6:5 mal dokonca setbal, ale napokon sa tešil Američan. Querrey sa neskôr rozohral a ťažil aj z chýb súpera. Kližan urobil dovedna 31 nevynútených chýb, kým jeho súper 14.