Konkurencieschopnosť Slovenska sa podľa EK zlepšuje

Konkurencieschopnosť Slovenska sa podľa EK zlepšuje
Zdroj foto: ČTK
Konkurencieschopnosť priemyslu sa v jednotlivých členských štátoch Európskej únie značne líši. Slovensko pritom patrí medzi tie krajiny, kde je mierna, no zlepšujúca sa konkurencieschopnosť.

V tejto kategórii je aj Česká republika, Maďarsko či Poľsko. Vyplýva to z informácií, ktoré vo štvrtok zverejnila Európska komisia.

Konkurenčné výhody Európy v oblasti výroby zostávajú podľa komisie celkovo nedotknuté. Ide o vysokokvalifikovaných pracovníkov, vysoký podiel domácej produkcie na vývoze a komparatívne výhody spočívajúce v komplexných výrobkoch vysokej kvality. Od začiatku krízy v roku 2008 členské štáty EÚ zaviedli podľa komisie takisto celý rad politík zameraných na zvýšenie konkurencieschopnosti.

Výroba v EÚ má podľa komisie viacero konkurenčných výhod, ktoré by bolo potrebné využiť na podporu hospodárskeho rastu, a to aj napriek súčasnej zložitej hospodárskej situácii. Aby sa však rast nezastavil, musia EÚ aj členské štáty naliehavo venovať pozornosť viacerým problematickým oblastiam. Tými sú investície, prístup k financovaniu, verejná správa, prístup na zahraničné trhy, inovácie a ceny energie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá