Rosnefť znižuje počet zamestnancov a predáva majetok

Rosnefť znižuje počet zamestnancov a predáva majetok
Zdroj foto: SITA
Ruská ropná firma Rosnefť znižuje počet zamestnancov a ťažbu a predáva podiely vo svojich sibírskych ložiskách, čo je zatiaľ najsilnejším dôkazom toho, že ju poškodzujú západné sankcie.

Tie voči Rusku prijali USA a Európska únia v reakcii na vojenské akcie Moskvy na Ukrajine, pričom odrezali firme Rosnefť prístup k západným financiám a technológiám. Spoločnosti to komplikuje obsluhu jej dlhov v objeme 55 mld. USD.

Minulý týždeň Rosnefť uviedol, že zníži počet zamestnancov s cieľom zredukovať náklady. Ruský ekonomický denník Kommersant informoval, že počet zamestnancov moskovského sídla firmy sa z terajších 4 tisíc zmenší až o 25 %. Za august Rosnefť vykázala pokles ťažby o 1,3 %, keďže produkcia na západnej Sibíri sa znižuje. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň uviedol, že Rosnefť privíta, ak Čína kúpi podiel v sibírskom ropnom poli Vankor. Ide o veľký obrat vzhľadom na to, že Kremeľ dlhodobo odmietal povoliť svojmu silnému susedovi prístup k takýmto ložiskám.

"Rozhodnutie firmy Rosnefť ponúknuť Číne podiel v obrovskom ropnom poli Vankor na východnej Sibíri signalizuje, že vyjednávacia pozícia Moskvy bola sankciami ešte viac oslabená a že potrebuje prílev kapitálu," povedala Emily Stromquistová, analytička výskumnej a konzultačnej spoločnosti Eurasia. Rosnefť potrebuje do roku 2017 ročne investovať viac ako 21 mld. USD, aby otvoril nové ložiská a zmodernizoval rafinérie. Okrem toho musí do konca roka splatiť dlhy v sume 12 mld. USD a v budúcom roku 17 mld. USD po tom, ako si vlani požičal na kúpu konkurenčnej firmy TNK-BP za 55 mld. USD.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá