Islamský štát využíva ako samovražedných atentátnikov aj deti

Islamský štát využíva ako samovražedných atentátnikov aj deti
Zdroj foto: SITA/AP
Radikálna militantná organizácia Islamský štát (IS) využíva ako samovražedných atentátnikov aj deti, uviedla v noci nadnes v New Yorku osobitná vyslankyňa generálneho tajomníka OSN pre deti v ozbrojených konfliktoch Leila Zerrouguiová.

Vo svojom prejave počas zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN spresnila, že chlapcov vo veku okolo 13 rokov islamisti využívajú pri prevoze zbraní, na stráženie strategicky dôležitých objektov, ale aj pri zatýkaní civilistov. "Ďalšie detí sú zneužívané ako samovražední atentátnici," upozornila.

Z údajov OSN vyplýva, že od začiatku tohto roka bolo v Iraku, zabitých alebo zmrzačených viac než 700 detí. Na časti územia Iraku a v severnej Sýrii Islamský štát vyhlásil kalifát.

Zerrouguiová vo svojom vyhlásení vyjadrila pobúrenie nad neúctou k ľudským životom, ktorú svojím konaním prejavujú extrémistické skupiny ako Islamský štát či Boko Haram, operujúca v Nigérii.

IS, nábožensko-extrémistická skupina, ktorá ovláda rozsiahle oblasti Sýrie a Iraku, vyvolala 19. augusta vo svete šok a pobúrenie zverejnením záznamu z popravy uneseného Američana, 40-ročného novinára Jamesa Foleyho.

Odrezanie jeho hlavy malo byť pomstou za podporu, ktorú Američania poskytujú irackým a kurdským silám vzdorujúcim Islamskému štátu. Dva týždne nato rovnaký osud ako Foleyho postihol aj ďalšieho amerického novinára - Stevena Sotloffa.

V snahe zastaviť rozpínavosť IS najvyšší predstavitelia NATO minulý týždeň na summite vo Walese prerokovali stratégiu boja voči sunnitským militantom, ktorí obsadili veľké časti území v Iraku a Sýrii. Americký minister zahraničných vecí John Kerry vo Walese oznámil, že Spojené štáty sformujú "jadro koalície" pre boj s militantmi Islamského štátu v Iraku a vyzval spojencov a partnerov, aby ich podporili, zdôrazňujúc, že účasť pozemných síl je vylúčená.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá