Krajiny NATO popierajú dohodu o dodávkach zbraní

Krajiny Severoatlantickej aliancie popierajú, že na summite NATO dosiahli s Ukrajinou dohodu o dodávkach zbraní. Prezidentský poradca Jurij Lycenko v nedeľu na svojom Facebooku povedal, že Ukrajina sa dohodla na dodávkach zbraní a vyslaní vojenských poradcov s piatimi členskými krajinami aliancie. Malo by ísť o Spojené štáty, Francúzsko, Taliansko, Poľsko a Nórsko.

Predstavitelia rezortu obrany v Ríme, Varšave a Osle však tieto informácie okamžite popreli. Taliansko napríklad uviedlo, že na Ukrajinu pošle helmy a nepriestrelné vesty, nie však zbrane.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navštívil vo štvrtok a piatok summit aliancie, kde sa stretol s podporou jej lídrov. NATO ako organizácia síce zbrane Ukrajine neposkytne, no jednotlivé členské krajiny tak môžu urobiť. Severoatlantická aliancia prisľúbila Ukrajine konkrétnu pomoc zameranú na zlepšenie bezpečnosti krajiny. Ide o pomoc v oblasti kybernetickej bezpečnosti, logistike, pri reforme obranného sektoru ale aj pri liečbe zranených v súčasnom konflikte. Pomoc dosiahne hodnotu približne 15 miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá