Britský premiér Cameron predstavil opatrenia na boj proti džihádistom

Britská polícia by mala dostať mimoriadne právomoci, v rámci ktorých bude môcť zabavovať cestovné pasy osobám podozrivým z terorizmu. Oznámil to dnes britský premiér David Cameron. Londýn chce týmto spôsobom čeliť hrozbe britských islamských radikálov, ktorí odchádzajú bojovať do Iraku a Sýrie.

"Potrebujeme tvrdý, inteligentný, odolný a komplexný prístup, aby sme porazili hrozbu terorizmu priamo pri zdroji," povedal Cameron britským poslancom.

Vláda podľa neho predloží parlamentu "špecifické a cielené" opatrenia, ktoré by mali napraviť nedostatky v súčasnej teroristickej legislatíve. Predpokladá sa, že poslanci vládne návrhy schvália.

Polícia by podľa nich mala dostať dočasné právomoci, ktoré jej umožnia priamo na hraniciach Spojeného kráľovstva odobrať pasy osobám podozrivým z toho, že v zahraničí bojovali na strane teroristických skupín.

Podľa Camerona treba zabrániť tomu, aby sa takého osoby mohli vracať naspäť do Británie a tiež posilniť monitorovanie takýchto jednotlivcov, ktorí sa už v krajine nachádzajú.

Londýn bude okrem toho vyžadovať od zahraničných leteckých spoločností, aby mu poskytovali viac informácií o pasažieroch smerujúcich alebo vracajúcich sa z oblastí konfliktov a dodržiavali ďalšie sprísnené bezpečnostné postupy. Aerolíniám, ktoré to odmietnu, budú môcť úrady zakázať využívanie britských letísk.

Odhaduje sa, že do Sýrie a Iraku odišlo bojovať už okolo 500 britských občanov. Existujú pritom obavy, že by niektorí z nich mohli po návrate podnikať teroristické útoky na území Británie.

Spojené kráľovstvo v piatok - po prvý raz od roku 2011 - zvýšilo stupeň teroristického ohrozenia krajiny, a to na druhý najvyšší na päťstupňovej stupnici. Príčinou sú vojnové konflikty v Sýrii a Iraku. V zmysle aktuálneho stupňa varovania je pokus o teroristický útok na britskom území vysoko pravdepodobný.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá