Ak by zmena v justícii narazila na vážny problém, zmeníme ústavu znovu, tvrdí Paška

Ak by zmena v justícii narazila na vážny problém, zmeníme ústavu znovu, tvrdí Paška
Zdroj foto: SITA
Ak by ústavná zmena v oblasti justície, ktorá nadobudne účinnosť v septembri, narazila na vážny problém, je možné operatívne zasiahnuť a znovu vstúpiť do ústavy.

"Ako navrhovatelia sme s pánom Hrušovským vždy hovorili, že budeme veľmi pozorne, v súčinnosti s ministerstvom spravodlivosti a vládou, sledovať tento vývoj. A všade tam, kde by sa prípadne ukázali negatívne momenty, budeme hľadať opäť ústavnú podporu na okamžitú reakciu v podobe doplnenia alebo takej úpravy Ústavy SR, aby sme išli za cieľom o občanovi spokojnom so súdnictvom," vyhlásil predseda Národnej rady (NR) SR a podpredseda Smeru-SD Pavol Paška v diskusnej relácii na portáli Teraz.sk.

Na druhej strane, kritiku časti sudcov, ktorí sa snažia dostať túto ústavnú zmenu na Ústavný súd SR, prípadne pred európske inštitúcie, považuje za prirodzenú. "Prijatie normy a jej zavedenie do života nemá nič spoločné s rezistenciou alebo názorovou rôznorodosťou, ktorá je priam najlepším dôkazom toho, že asi sme zaťali do živého," poznamenal.

"Asi ideme do veľmi citlivej oblasti. A teraz nehovorím o autonómii postavenia sudcu a slobodnom výkone sudcovského stavu. A veľmi striktnom dodržiavaní rozdielu medzi výkonnou, vládnou a súdnou mocou," zdôraznil Paška s tým, že je normálne, ak sudcovia využívajú legitímne nástroje na vyjadrenie svojej kritiky.

"Uvidíme, samozrejme, všetky legitímne nástroje sú úplne obvyklé. Väčšinu, ktorá schválila tento návrh, zaujíma, akým spôsobom sa pozitívne premietne jej platnosť, začína teraz, 1. septembra, do života. A ako to pozitívne dopadne na ľudí a ich vnímanie dôveryhodného, kvalitného a erudovaného sudcu, ktorý rozhoduje naozaj neovplyvnene, neskorumpovane, a nie na základe vzťahov," zdôraznil predseda parlamentu.

Na jednej strane podľa neho existovala dlhodobá tendencia zmeniť ústavu v inštitútoch manželstva, rodiny a niektorých agend, ktoré kresťanskí demokrati dlhodobo presadzovali. Na druhej strane, pre Smer-SD ako vládnu stranu boli podľa neho stav v justícii, nedôveryhodnosť niektorých sudcov a námietky a požiadavky ľudí dôvodmi na zmeny v celom systéme justície.

"Jednoducho sa tieto veci dostali na misku váh. Výsledkom je text, ktorý bol schválený výraznou ústavnou väčšinou," komentoval Paška obe jarné ústavné zmeny, posilnenie postavenia tradičného manželstva v ústave aj zmeny v justícii.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá