Merkelová: Nemecko nevyšle vojakov ani do Iraku, ani na Ukrajinu

Merkelová: Nemecko nevyšle vojakov ani do Iraku, ani na Ukrajinu
Zdroj foto: SITA
Nemecko nevyšle svojich vojakov ani do Iraku, ani na Ukrajinu, vyhlásila dnes na predvolebnej konferencii CDU v saskej Grimme predsedníčka kresťanských demokratov, spolková kancelárka Angela Merkelová.

Podľa jej slov nemecká vláda zvažuje možnosť vyslania vojenských špecialistov na výcvik v rámci podpory síl bojujúcich proti extrémistom z Islamského štátu (IS).

Nemecko už v stredu oznámilo, že v spolupráci s ďalšími západnými štátmi podporí sily bojujúce proti džihádistom zbraňami a muníciou.

Do procesov na Ukrajine nebude Bundeswehr nijako zasahovať. Vláda v Berlíne sa naďalej bude usilovať o riešenie tamojšej krízy diplomatickou cestou, poznamenala kancelárka a dodala, že Nemecko nevyšle svojich vojakov na riešenie problémov na Ukrajine.


Vyplýva to z informácií, ktoré prinieslo internetové vydanie denníkov Leipziger Volkszeitung a Ukrajinska pravda.


Merkelová pricestuje v sobotu na jednodňovú návštevu Ukrajiny, po prvý raz od vypuknutia tamojšej krízy. Hlavnou témou jej rokovaní s najvyššími ústavnými činiteľmi hostiteľskej krajiny, prezidentom Petrom Porošenkom i premiérom Arsenijom Jaceňukom, bude aktuálna situácia v krajine, vzťahy medzi Kyjevom a Moskvou, ako aj konkrétne možnosti nemeckej pomoci krajine.


Nemecko sleduje v prípade ukrajinskej krízy dôsledne cieľ, ktorým by mali byť dohoda o prímerí a následne rokovania o riešení krízy, ako aj obnovenie riadneho režimu na ukrajinsko-ruskej štátnej hranici s pomocou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) tak, aby sa zabránilo prenikaniu ruských ozbrojencov a dodávok zbraní na ukrajinské územie.


Už 31. augusta sa v spolkovej krajine Sasko konajú krajinské voľby, v ktorých je CDU favoritom s nádejou na zisk aj absolútnej väčšiny hlasov, ako naznačujú výsledky prieskumov verejnej mienky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá