Glváč oceňuje cvičenie amerických vzdušných síl u nás

Aktualizované:
Ako dôkaz a príklad dobrej spolupráce medzi členskými krajinami NATO a toho, že Slovensko je dobrým partnerom Aliancie hodnotí minister obrany Martin Glváč spolu so zástupcom vedúceho misie na Veľvyslanectve USA na Slovensku Normanom Thatcherom Scharpfom cvičenie 7. letky US Air Force (Vzdušné sily Spojených štátov), ktoré prebieha od 8. do 21. augusta na Slovensku. Uviedli to na dnešnej návšteve cvičenia na leteckej základni Sliač.

Ako uviedol Glváč, zámerom ministerstva obrany je ponúkať čoraz viac naše výcvikové priestory zahraničným partnerom. Hoci ide aj o komerčnú záležitosť, okrem financií považuje za prínosné skúsenosti, ktoré získajú naši vojaci. „Naši vojaci vidia, ako sa cvičí, poskytujeme im logistiku, súčinnosť. Využívajú sa naše strediská, vieme, čo by sme mali kde dobudovať, zlepšiť, aby sa dali lepšie využíva,“ povedal Glváč.

Norman Thatcher Scharpf uviedol, že Slovensko má veľmi dobrú vojenskú tréningovú infraštruktúru. „Naša jednotka tu mohla cvičiť v reálnych podmienkach. Naozaj potom niekoľko vojakov, ktorí sú tu dnes, pôjde do Afriky, a skúsenosti, ktoré tu získali, im pomôžu na tamojšej misii,“ povedal.

Na cvičení 7. letky US Air Force sa zúčastňuje 73 amerických vojakov s dvoma lietadlami typu CV-22 Osprey, ktoré sa na Slovensku predstavujú prvýkrát. Ide o lietadlá, ktoré môžu vzlietať a pristávať ako vrtuľníky a používajú sa primárne na výsadky a vyzdvihovanie špeciálnych jednotiek. Cieľom cvičenia je simulácia pristávania v podmienkach zníženej viditeľnosti v prašnom prostredí.

Pozrite si aj tlačovú besedu ministra Martina Glváča

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá