V 5. finálovom kole SP 4. Martikán, no s celkovým triumfom

TASR
16.8.2014 13:55

Singlista Michal Martikán sa stal celkovým víťazom Svetového pohára slalomárov na divokej vode. Vo finálovom 5. kole v nemeckom Augsburgu skončil síce štvrtý, no toto umiestenie mu stačilo na to, aby si udržal prvé miesto v konečnom hodnotení SP. V Augsburgu bol zo slovenských singlistov v prvej trojke len Matej Beňuš na treťom mieste za Francúzom Gargaudom Chanutom a Britom Florencem.

Na olympijský Eiskanal sa pozeral slovenský vodný slalom s nádejou, pretože práve v jeho perejách siahal až na tri celkové prvenstvá v SP. V sobotu sa pokúšali o tento triumf singlisti, najmä Michal Martikán, ktorý bol k nemu ako vedúci muž priebežného poradia najbližšie.

Na predposlednej protiprúdnej 21. bránke si vo finále ťukol Beňuš, čo bola dosť škoda, inak by jeho čas bol pod 100-sekundovou hranicou, a to by ho oprávňovali myslieť aj na víťazstvo. Za ním štartujúci Michal Martikán si zasa ťukol protiprúdnu osmičku a bola to podobná jazda ako Beňuša. Maximálne úsilie vynaložil Alexander Slafkovský, pretože ak by zvíťazil, alebo skončil druhý, vybojoval by celkové prvenstvo v SP on na úkor Martikána. Jazda sa mu však nevydarila, navyše si ťukol pred cieľom do bránky, a tak sa z celkového triumfu mohol radovať Martikán. Fakt, že prvýkrát v tejto sezóne neobsadil priečku medzi najlepšími tromi, vrátane ME, ho mrzieť nemusel, vo svojej kariére zvýšil počet celkových triumfov na päť (1998, 2000, 2001, 2006, 2014), slovenských zaokrúhlil na 30.

V semifinále dosiahol Slafkovský najrýchlejší čas 100,11, a to sa ešte dotkol bránky, Martikán postúpil z deviatej priečky 102,79 (4) až s dvoma dotykmi, Beňuš z 10-tej 103,13 (2). Pre slovenských singlistov bolo podstatné, že finále bolo bez Slovinca Savšeka, až 29. v semifinále, a tak im odpadol jeden veľký súper v boji o celkové prvenstvo v SP.

Z kajakárov zo semifinále nepostúpil nikto, na 11. mieste Šajbidor za najlepšou desiatkou zaostal len o 0,04 sekundy, 20. Halčin sa o ňu pripravil jedným dotykom na 8. bránke.

Finálové výsledky
C1 m: 1. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 97,75 (0), 2. David Florence (Brit.) 98,57 (0), 3. Matej Beňuš 100,07, 4. Michal Martikán 100,74 (2), 5. Alexander Slafkovský (všetci SR) 102,33 (2) ...v semifinále 27. Karol Rozmuš 108,92 (4)

Konečné poradie SP: 1. Martikán (SR) 307, 2. Florence (V. Brit.) 292, 3. Beňuš 290, 4. Slafkovský 274, ...25. Rozmuš (všetci SR) 80