Pápež František blahorečil 124 kórejských mučeníkov

Pápež František dnes počas návštevy Južnej Kórey blahorečil 124 kórejských mučeníkov, oznámila agentúra DPA.

K slávnostnej beatifikácii došlo v rámci omše pod holým nebom v centre juhokórejskej metropoly Soul, na ktorej sa zúčastnili státisíce ľudí. Dav veriacich po pápežovom vyhlásení vypukol v nadšený jasot.

Miestne médiá odhadli počet účastníkov bohoslužby pred historickou bránou Gwanghwamun na približne jeden milión.

Za blahoslaveného bol vyhlásený Paul Jun Či-džung (1759-1791), jeden z prvých katolíkov na Kórejskom polostrove, a jeho 123 nasledovníkov, ktorí boli v 18. a 19. storočí zabití za to, že sa vzdali tradičného konfuciánstva a prijali kresťanstvo. Celkovo bolo v tomto období v Kórei zabitých až okolo 10.000 kresťanov.
Prvú skupinu 103 kórejských mučeníkov kanonizoval v roku 1984 pápež Ján Pavol II.

Kórejská katolícka cirkev má jedinečú históriu v tom, že ju nezaložili západní misionári a kňazi, ale vzdelaní príslušníci miestnej aristokracie obrátení na kresťanstvo prostredníctvom kníh dovezených z Číny. Katolíci dnes tvoria takmer 11 percent z 50 miliónov obyvateľov Južnej Kórey a ich počet v posledných desaťročiach rýchlo rastie.

Kórea: Pápež sa bez slov, ale dôrazne vyjadril k interrupciám

Pápež František sa vo všeobecnosti vyhýba otázkam v rámci "kultúrnej vojny", ako sú napríklad interrupcie, ktoré bývajú spúšťačom vášnivých sporov. Tvrdí totiž, že doktrína katolíckej cirkvi o posvätnosti života je dobre známa a radšej zdôrazňuje iné stránky cirkevného učenia.

Dnes na návšteve Južnej Kórey však poskytol dôrazné, ale tiché vyhlásenie, keď sa zastavil a pomodlil pri pamätníku nenarodeným deťom v komunite Kotoné, venujúcej sa starostlivosti o ľudí s rôznymi typmi ťažkého genetického postihnutia, ktorí sú často využívaní ako ospravedlnenie pre interrupcie.

František sklonil hlavu pri modlitbe pred pamätníkom, ktorý je vlastne záhradou plnou jednoduchých bielych drevených krížov, a porozprával sa s aktivistom bez rúk a nôh, bojujúcim proti interrupciám.

Pápež tiež strávil hodinu žehnaním a objímaním desiatok postihnutých Juhokórejčanov, ktorí žijú v komunite, informovala tlačová agentúra AP.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá