Putin ukázal as-Sisímu Soči, očakáva sa dohoda o zbraniach

Putin ukázal as-Sisímu Soči, očakáva sa dohoda o zbraniach
Zdroj foto: SITA
Egyptskému prezidentovi Abdovi al-Fattáhovi as-Sísímu sa v utorok po pristátí na letisku v Soči dostalo privítania so všetkými vojenskými poctami vrátane prehliadky zbraní.

Následne sa spolu s Putinom podujali na prehliadku čiernomorského letoviska, ktoré bolo vo februári dejiskom zimných olympijských hier. Putin mu ukázal najmä lyžiarske centrum. Potom sa už venovali rokovaniam, ktoré by sa podľa medializovaným informáciám mali týkať uzavretia zbrojárskeho kontraktu v celkovej hodnote viac ako dve miliardy eur.

Jej súčasťou by mali byť aj dodávky ruských stíhačiek MiG-29, vrtuľníkov či raketových systémov. As-Sisí pritom Rusko navštívil už vo februári, vtedy ešte v pozícii dočasného ministra obrany. Putin následne podporil jeho kandidatúru za prezidenta ako nástupcu minulý rok zosadeného prezidenta Muhammada Mursího, prvého demokraticky zvoleného prezidenta Egypta.

Rusko a Egypt mali v čase studenej vojny dobré obchodné vzťahy a Rusi boli hlavnými dodávateľmi zbraní do africkej krajiny. Situácia sa zmenila po uzatvorení mierovej zmluvy medzi Egyptom a Izraelom koncom 70. rokov. Rusov nahradili Američania, ktorí podporovali autoritatívny režim prezidenta Husního Mubaraka.

Po zvrhnutí jeho nástupcu Mursího však v reakcii na násilné nepokoje finančnú a ekonomickú pomoc Káhire zastavili. Egypt sa preto opätovne obrátil na Rusko. As-Sisí, bývalý náčelník egyptskej armády, sa novým lídrom africkej krajiny stal v júni po jednoznačnom víťazstve v májových prezidentských voľbách.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá