Venezuela pre pašovanie zatvorí hranicu s Kolumbiou

Venezuela pre pašovanie zatvorí hranicu s Kolumbiou
Zdroj foto: ČTK
Venezuelská armáda v sobotu oznámila plán zatvoriť na budúci týždeň hranicu s Kolumbiou s cieľom zabrániť pašovaniu potravín a paliva do susednej krajiny za účelom predaja.

Podľa venezuelského generála Vladimira Padrina sa vláda takto snaží zabrániť vývozu štátom dotovaných tovarov do pohraničných kolumbijských miest, kde ho pašeráci predávajú s rýchlym a vysokým ziskom. To okrem iného vo Venezuele spôsobuje vykúpenie základných položiek a ich následný nedostatok. Od júla venezuelskí colnici zadržali viac ako 20-tisíc ton potravín a 40 miliónov litrov benzínu.

Viac ako 2200 kilometrov dlhú venezuelsko-kolumbijskú hranicu zatvoria v pondelok večer a otvoria až v utorok ráno. Stane sa tak na základe augustovej dohody prezidentov oboch krajín. Obmedzená bude najmä cestná doprava. Kritici však upozorňujú, že takéto kontroly nebudú mať vo svetle priepastných cenových rozdielov vo Venezuele a okolitých krajinách nijaký výrazný vplyv na pašovanie základných tovarov. Práve ich nedostatok dlhodobo trápi na ropu bohatú juhoamerickú krajinu, čo vo februári vyvrcholilo protivládnymi nepokojmi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá