WTO: Dohoda o svetovom obchode napokon nebude

Aktualizované:
WTO: Dohoda o svetovom obchode napokon nebude
Zdroj foto: SITA
Predstavitelia Svetovej obchodnej organizácie sa vo štvrtok nedokázali dohodnúť na podobe globálnej dohody, ktorá mala byť prvou reformou svetového obchodu za dve desaťročia. Dohodu zablokovala India.

"Neboli sme schopní nájsť riešenie, ktoré by nám umožnilo prekonať rozpory," povedal generálny riaditeľ WTO Roberto Azevedo. Predstavitelia WTO dohodu v hodnote 1 bil. USD uzavreli už v decembri minulého roku na Bali, do 31. júla ju však bolo treba potvrdiť a zapísať do pravidiel WTO. Dohoda mala podľa odhadov priniesť celosvetovo 21 mil. pracovných miest.

India trvala na tom, že výmenou za súhlas s dohodou žiada voľnejšie pravidlá v oblasti skladovania potravín a subvencií. Indiu podporili Kuba, Venezuela a Bolívia. India trvala na tom, že dohoda v tejto oblasti sa musí dosiahnuť spoločne s obchodnou dohodou, pričom z výsledkov decembrových rokovaní vyplýva, že predstavitelia WTO majú čas do roku 2017.

"Tento výsledok nerobí víťaza z nikoho," povedal austrálsky minister obchodu Andrew Robb. Podľa neho pritom najväčší prospech z dohody by mali rozvíjajúce sa krajiny. Podľa jeho slov je Austrália z výsledku sklamaná.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá