Povstalci podľa ukrajinskej vlády zamínovali okolie dopadu lietadla

Povstalci podľa ukrajinskej vlády zamínovali okolie dopadu lietadla
Zdroj foto: SITA
Proruskí separatisti zamínovali oblasť na východe Ukrajiny, v ktorej spadlo zostrelené malajzijské lietadlo. V stredu to novinárom povedal hovorca ukrajinskej vlády Andrij Lysenko, podľa ktorého povstalci tak znemožnili prácu zahraničných expertov na mieste nešťastia.

Medzinárodní pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa v stredu už štvrtýkrát za sebou nedostali k troskám stroja a po krátkom rozhovore s hliadkujúcimi povstalcami sa vrátili späť do Donecka. K lietadlu sa opäť pokúsia dostať nasledujúci deň. Lysenko tiež povedal, že vládne sily sa pokúšajú získať späť územie v okolí dopadu lietadla, ktoré teraz majú pod kontrolou separatisti. Zdôraznil však, že priamo na mieste nešťastia sa nebojuje.

Východoukrajinskí povstalci v utorok obvinili OBSE, že slúži záujmom Spojených štátov a vláde v Kyjeve a pohrozili preto nesprístupnením miesta dopadu malajzijského lietadla, na palube ktorého zahynulo 298 ľudí. Medzinárodní experti vrátane tých z OBSE ako aj Holandska a Austrálie sa stále neúspešne pokúšajú získať úplný prístup na miesto nešťastia s cieľom zozbierať dôkazy o nehode, ale aj osobné veci mŕtvych pasažierov. Zabezpečenie prístupu expertov k troskám bude témou štvrtkového rokovania zástupcov Ruska, Ukrajiny a OBSE, ktoré by sa malo konať v bieloruskom Minsku.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá