Ukrajina je pripravená zastaviť bojové aktivity, ak separatisti ustúpia

Ukrajina je pripravená zastaviť bojové aktivity, ak separatisti ustúpia
Zdroj foto: SITA/AP
Ukrajina vyjadrila dnes pripravenosť na prímerie v okolí miesta dopadu trosiek lietadla spoločnosti Malaysia Airlines. Prezident Petro Porošenko o tom informoval v telefonáte holandského premiéra Marka Rutteho s tým, že predpokladom je ústup proruských separatistov.

Informáciu zverejnil večer v Haagu hovorca holandskej vlády a sprostredkovala ju tlačová agentúra DPA.
Holandský premiér vyzval predtým ukrajinské orgány, aby zastavili bojové operácie v blízkosti miesta pádu malajzijského lietadla.

Rezort pre bezpečnosť a spravodlivosť v Haagu v priebehu dneška informoval, že skupine holandských a austrálskych odborníkov sa ani dnes, tretí deň po sebe, nepodarilo z Donecka dostať na spomínané miesto, a to vzhľadom na ťažké boje v oblasti.

Ukrajina zaručuje prímerie, ak sa rebeli stiahnu aj z fronty, povedal dnes v Haagu hovorca po druhom rozhovore holandského premiéra s ukrajinským prezidentom.

Separatisti hrozia, že zabránia OBSE dostať sa na miesto pádu lietadla

Proruskí povstalci na východe Ukrajiny dnes obvinili Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), že slúži americkým a ukrajinským záujmom, a pohrozili, že zabránia organizácii prísť na miesto zrútenia malajzijského dopravného lietadla.

Samozvaná Donecká ľudová republika v dnešnom e-mailovom vyhlásení uviedla, že sa chystá zastaviť spoluprácu s OBSE, ktorá je poverená vyjednať prístup medzinárodných odborníkov na miesto havárie. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

"OBSE nie je od samotného začiatku nestranná a koná v prospech Ukrajiny," uvádza sa vo vyhlásení samozvanej republiky na východe Ukrajiny. "Ako sa ukázalo, OBSE je organizácia kompletne ovládaná Spojenými štátmi." OBSE zatiaľ toto vyhlásenie nekomentovala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá