Holandsko a Austrália chcú na Ukrajinu vyslať vojenskú misiu

Holandsko a Austrália chcú na Ukrajinu vyslať vojenskú misiu
Zdroj foto: SITA
Vo väčšine krízových regiónov na východe Ukrajiny sa dnes zintenzívnili bojové aktivity. Zásahy mínometnej paľby hlásili z mesta Torez. Delostreľbu ukrajinských ozbrojených síl registrovali na okraji Donecka, kde zaznamenali aj snahu o zatlačenie separatistov. Ostreľovanie hlásia aj z Luhanska a z Horlivky, kde podľa predbežných informácií prišlo pri raketovo-mínometnom útoku o život 20-30 občanov.

Snaha Kyjeva dostať pod kontrolu miesto havárie malajzijského civilného lietadla, ktorá si vyžiadala životy všetkých 298 ľudí na palube, sa zatiaľ minula účinkom.

Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ako aj skupina forenzných špecialistov z Holandska, čakajú v Donecku na upokojenie situácie.
Informovali o tom ukrajinské internetové servery a tlačová agentúra DPA.

Holandský minister zahraničných vecí Frans Timmermans odcestuje v pondelok spoločne s austrálskou rezortnou partnerkou Julie Bishopovou do Kyjeva, aby tam získali súhlas pre nasadenie policajnej misie na mieste dopadu trosiek pravdepodobne zostreleného stroja spoločnosti Malaysia Airlines. Vyplýva to z dnešného komuniké holandského ministerstva zahraničných vecí.

Ukrajina by musela dať oficiálne súhlas na vyslanie takejto misie, o ktorom by sa muselo rokovať aj s predstaviteľmi proruských separatistov z východu krajiny.

Holandsko a Austrália majú v úmysle vyslať do oblasti desiatky špeciálne vycvičených príslušníkov policajných zborov s cieľom garantovať bezpečnosť tam pracujúcich špecialistov. Zatiaľ nie je zrejmé, do akej miery by členovia tejto misie mali byť ozbrojení.

Holandská vláda bude o nasadení ozbrojených policajtov rokovať v Haagu ešte dnes.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá