Po ruskom embargu môžu potraviny z Ukrajiny zaplaviť slovenský trh

Po ruskom embargu môžu potraviny z Ukrajiny zaplaviť slovenský trh
Zdroj foto: SITA
V prípade, že Ruská federácia uvalí embargo na dovoz potravín z Ukrajiny, tak Ukrajina sa bude snažiť tento výpadok vykompenzovať novými trhmi. "Jednou z možností môže byť pre Ukrajinu výhodný trh Európskej únie, keďže boli dočasne zrušené colné bariéry," uviedla pre TASR riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jarmila Halgašová.

"V takomto prípade možno očakávať poškodenie domáceho trhu s potravinami, pretože potraviny z Ukrajiny môžu slovenský trh zaplaviť. Rovnako možno očakávať, že slovenský spotrebiteľ bude uprednostňovať pri nákupe lacnejšie ukrajinské potraviny," zdôraznila.

Nie je podľa nej tajomstvom, že Slováci v záujme šetrenia peňazí dlhodobo nakupujú v rámci cezhraničných nákupov potraviny na Ukrajine. "Pri takomto scenári je pravdepodobný ďalší zánik pracovných miest v potravinárskom priemysle SR," upozornila.

Pripomenula, že PKS však obchod s agropotravinárskymi komoditami medzi Ruskom a Ukrajinou nesleduje. "V záujme zamedzenia prípadných negatívnych dopadov odporúčame vykonať najprv dôslednú analýzu obchodu s agropotravinárskymi komoditami medzi Ruskom a Ukrajinou a následne sa pripraviť na pravdepodobný budúci vývoj trhu," dodala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá