USA zverejnili mapku, ktorá má dokázať zostrelenie Boeingu z územia separatistov

Americká ambasáda v Kyjeve zverejnila mapku s dráhou letu rakety typu Buk, dráhou letu malajzijského lietadla, s miestom zásahu a miestom dopadu trosiek. Američania tvrdia, že mapa dokazuje zostrelenie lietadla z oblasti mestečka Snižne, ovládanej proruskými separatistami.

TOP videá

Malajzijské lietadlo pravdepodobne zostrelili povstalci omylom

Malajzijské lietadlo, ktoré sa zrútilo na východe Ukrajiny, s najväčšou pravdepodobnosťou omylom zostrelili proruskí separatisti neuvedomujúc si, že ide o civilné lietadlo. Novinárom to v utorok povedali predstavitelia tajných služieb, ktorí nechceli byť menovaní.

Stroj, o ktorom predpokladali, že je vojenský, pravdepodobne zasiahla strela SA-11 typu zem-vzduch. "Zdá sa, že išlo o omyl," povedal jeden z predstaviteľov. Tieto závery podporujú dôkazy získané zo sociálnych sietí ako aj zo zachytených konverzácií medzi známymi separatistami. Americké tajné služby nemajú dôkaz, že Rusko sa priamo podieľalo na vystrelení rakety, ukrajinským povstalcom však poskytlo takéto typy zbraní ako aj výcvik na ich používanie.

Počas bojov medzi separatistami a ukrajinskými silami povstalci už vystrelili na vyše desať lietadiel. Tie však leteli v oveľa nižšej výške než malajzijské lietadlo, ktoré sa nachádzalo v desiatich kilometroch nad zemou.

Lídri povstalcov odmietli obvinenia, že stroj letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpur zostrelili oni, akúkoľvek zodpovednosť popiera aj Rusko. Americké tajné služby predbežne vylúčili, že malajzijské lietadlo mohla zostreliť aj ukrajinská armáda, ktorá síce disponuje strelami SA-11, v tomto konflikte ich však nepoužíva.


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá