Černákov exspoločník, obvinený z dvoch vrážd, uzavrel dohodu s prokurátorom

Černákov exspoločník, obvinený z dvoch vrážd, uzavrel dohodu s prokurátorom
Zdroj foto: TA3
Bývalý spoločník banskobystrického bossa Mikuláša Černáka, Miloš K., ktorý je obvinený mimo iného z dvoch starých mafiánskych vrážd - Alojza Házyho a Miloša Piliara, uzavrel v tejto súvislosti so špeciálnym prokurátorom dohodu o vine a treste.

Dohodu musí ešte schváliť na začiatku augusta Okresný súd Bratislava I. Miloš K. je od februára vo väzbe. "Okresnému súdu Bratislava I bol 14. júla doručený návrh Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR (ÚŠP GP) na schválenie dohody o vine a treste s obvineným M.K. z trestného činu vraždy formou účastníctva. Okresný súd Bratislava I vytýčil termín verejného zasadnutia na 4. augusta," povedal pre TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak. Súd až do začatia verejného zasadnutia o dohode o vine a treste nie je príslušný vyjadrovať sa k jej obsahu. V prípade, že dohodu súd uzavrie, bude právoplatná.

Polícii sa podarilo vo februári tohto roku objasniť ďalšiu starú mafiánsku vraždu, a to spomínaného Miloša Piliara z konca 90. rokov, keď vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NaKA) obvinil štyri osoby z trestného činu vraždy. Spomínaného Miloša K. (45) - bývalého spoločníka Černáka, dlhodobo hľadaného bossa bratislavskej skupiny sýkorovcov Róberta L. alias Kýbla formou účastníctva, Ivana C. (48) a dlhodobo na úteku ďalšieho bossa sýkorovcov Martina Biháriho, alias Rusa formou spolupáchateľstva. Miloš K. bol vzatý do väzby a Ivan C. je vo väzbe pre inú trestnú činnosť.

Podľa policajných zistení ešte koncom 90. rokov Miloš K. inicioval vraždu Miloša Piliara. Na neho bol vydaný zatýkací rozkaz pre násilnú trestnú činnosť a skrýval sa. Miloš K. sa obával, že bude kontaktovať políciu a spolupracovať s ňou. Preto sa rozhodol pre jeho vraždu. Sprostredkovane sa nakontaktoval na Róberta L., ktorý v tom čase pôsobil na najvyššej riadiacej a koordinačnej úrovni v skupine prezývanej sýkorovci pôsobiacej v Bratislave a západnej časti územia Slovenskej republiky. Následne Róbert L. alias Kýbel naplánoval, zorganizoval, rozdelil úlohy a inštruoval zvyšných páchateľov. Informovalo vo februári Prezídium Policajného zboru SR.

Poškodeného vylákali z úkrytu pod vymyslenou zámienkou, že ide na nové miesto, kde sa bude ďalej ukrývať a odviezli ho na chatu pri Seneckých jazerách. Tam ho najskôr omámili nápojom, do ktorého mu dali drogy. Potom mu do úst napchali handričku a liali cez ňu chemickú látku chloroform. Keď nejavil známky života, zahrabali ho do vopred pripravenej jamy.

Na základe operatívnej činnosti pracovníkov NaKA boli nájdené a vykopané pozostatky tela koncom júna minulého roka v katastrálnom území Veľkého Grobu. Expertízne skúmanie kostrového nálezu potvrdilo, že ide o poškodeného Piliara. Miloš K. bol okrem tejto vraždy obvinený 3. februára tohto roku aj ako objednávateľ vraždy Alojza Házyho. Ten bol zastrelený tiež koncom 90. rokov. Obvineným mužom hrozí trest odňatia slobody na 12 až 15 rokov alebo výnimočný trest.


Miloša K. zobral do väzby Okresný súd Bratislava I 7. februára z dôvodu takzvanej útekovej a preventívnej väzby. Miloš K. je momentálne obžalovaný aj na Okresnom súde Bratislava II za to, že istému mužovi mal násilím a pomocou vyhrážok vziať luxusné auto a potom zorganizovať fiktívny predaj vozidla spoluobžalovanej. S ňou sa vraj dohodol, že si naň vezme úver v lízingovej spoločnosti na základe fiktívnych podkladov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá