Izraelská armáda vyslala ďalšie posily do Pásma Gazy

Izraelská armáda vyslala ďalšie posily do Pásma Gazy
Zdroj foto: SITA
Ohlásila tiež, že v noci prišla o dvoch svojich vojakov. Palestínski radikáli naďalej ostreľujú izraelské územia. Riešením konfliktu sa chce zaoberať generálny tajomník OSN. V Katare bude rokovať so šéfom palestínskej samosprávy. Mahmúda Abbása tam zas čaká vyjednávanie s exilovým šéfom palestínskeho hnutia Hamas.

"V súčasnosti rozširujeme svoju pozemnú ofenzívu proti Hamasu v Gaze," uviedol dnes ráno na Twitteri hovorca izraelských ozbrojených síl. Cieľom operácie zostáva zničenie "teroristického potenciálu" Hamasu.
Oznámenie prišlo niekoľko hodín po tom, ako francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius po rozhovoroch s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom povedal, že pokusy o dosiahnutie prímeria neboli úspešné.

O možnosti uzavretia prímeria má dnes v Katare rokovať palestínsky prezident Mahmúd Abbás s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom a s exilovým vodcom islamistického hnutia Hamas Chálidom Mašálom.
Izraelská operácia proti militantom v Gaze vstúpila v noci nadnes do 13. dňa. Obyvatelia palestínskej pobrežnej enklávy hovoria o doposiaľ najintenzívnejších izraelských vzdušných útokoch. Od štvrtka v oblasti operujú už aj izraelské pozemné sily.

Izraelská raketa zasiahla dnes dom popredného lídra hnutia Hamas Chálila Hajjáha vo východnej časti mesta Gaza. Samotný Hajjáh sa v dome nenachádzal; o život však prišiel jeho syn, nevesta, vnučka a sused, zatiaľ čo jeho manželka utrpela vážne zranenia. Z oblasti hlásia aj ostreľovanie z izraelských tankov a diel.

Izrael už vyzval na evakuáciu zhruba polovicu z 1,8 milióna obyvateľov pásma Gazy.
Podľa palestínskych zdrojov si izraelská ofenzíva vyžiadala od 8. júla už minimálne 348 životov a 2700 zranených. Izrael hlási sedem obetí: piatich vojakov a dvoch civilistov.
Palestínski radikáli za rovnaký čas odpálili na židovský štát vyše 1768 rakiet (v priemere jednu za desať minút), kvôli ktorým sa museli opakovane uchýliť do krytov státisíce ľudí. Ďalších 3000-4000 rakiet bolo zničených pri izraelských náletoch, čo predstavuje takmer polovicu pôvodného odhadovaného arzenálu militantov v Gaze. Hamas však tvrdí, že rakety neustále dopĺňa a pripravuje sa na dlhý boj.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Fabius: Snahy o prímerie v Gaze stroskotali

Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius dnes večer po rozhovoroch s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom povedal, že pokusy o dosiahnutie prímeria v 12-dňovom konflikte Izraela s militantmi v Gaze neboli úspešné.

"Žiaľ, môžem povedať, že výzvu na prímerie nebolo počuť a naopak, hrozia ďalšie civilné obete, čo nás znepokojuje," povedal novinárom Fabius, ktorý pricestoval do Izraela po rozhovoroch v Egypte a Jordánsku. Citovala ho agentúra Reuters.

Izraelská armáda dnes pri pokračujúcej pozemnej ofenzíve v Gaze zničila buldozérmi viac než desať tunelov vedúcich pod hranicu. Palestínskym ozbrojencom oblečeným v izraelských uniformách sa však podarilo preniknúť z Gazy cez iný tunel do Izraela, kde zabili dvoch izraelských vojakov a ďalších zranili.

Palestínski predstavitelia informovali o zintenzívnených leteckých a delostreleckých útokoch. Izraelská ofenzíva si podľa najnovšej bilancie vyžiadala životy najmenej 342 Palestínčanov, uviedla agentúra AP.

Spanikárení obyvatelia Gazy opustili svoje domovy pred ostreľovaním

Najmenej 20 Palestínčanov dnes prišlo o život v meste Gaza a tisíce spanikárených obyvateľov opustili svoje domovy. Napísali to svetové agentúry.

Izraelská armáda dnes rozšírila pozemnú ofenzívu v pásme Gazy, kam vyslala ďalšie vojenské sily.
Nemocnica Šífa v Gaze bola preplnená desiatkami ľudí, ktorí sa zranili pri útoku na štvrť Šidžájá, vzdialenej asi tri kilometre, napísala agentúra Reuters.

Stovky spanikárených obyvateľov utiekli, okolie Gazy je podľa ich slov silne ostreľované tankami izraelskej armády, napísala agentúra Reuters.Niektorí utekajúci obyvatelia tvrdia, že na uliciach videli mŕtvych a ranených; sanitky sa k nim ale nemohli dostať.

Raketa armády židovského štátu zasiahla dom popredného lídra hnutia Hamas Chálila Hajjáha vo východnej časti mesta Gaza. Samotný Hajjáh sa v dome nenachádzal; o život však prišiel jeho syn, nevesta, vnučka a sused, zatiaľ čo jeho manželka utrpela vážne zranenia. Z oblasti hlásia aj ostreľovanie z izraelských tankov a diel.

Izrael už vyzval na evakuáciu zhruba polovicu z 1,8 milióna obyvateľov pásma Gazy. Svedkovia tvrdia, že izraelské tanky pri presune do štvrte Šidžájá strieľali na náhodné ciele, doplnila agentúra AP.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.
Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá