Pád lietadla a sankcie voči Rusku vytlačili ceny komodít

Aktualizované:
Pád lietadla a sankcie voči Rusku vytlačili ceny komodít
Zdroj foto: SITA
Ceny ropy vo štvrtok posilnili. Dôvodom je havária malajzijského lietadla v oblasti východnej Ukrajiny. Kríza medzi Ruskom a západnými krajinami vzhľadom na to eskalovala. Predstavitelia USA navyše v stredu rozhodli o ďalších sankciách voči Rusku.

Americký vládny kabinet Baracka Obamu v stredu rozhodol o uvalení ekonomických sankcií na ruské energetické a finančné spoločnosti a taktiež firmy zaoberajúce sa obranou. Medzi spoločnosťami, voči ktorým sú sankcie namierené, je napríklad ruský Rosnefť. Obama tieto sankcie považuje za významné, ale aj za cielené. Sankcie prichádzajú po konzultácii s predstaviteľmi EÚ. Únia pritom predstavila menej prísne sankcie. Rozsah sankcií je upozornením pre Rusko, že jeho odmietavý postoj k upokojeniu násilností na východe Ukrajiny má svoje následky. Ceny septembrových dodávok britskej ropy Brent posilnili o 72 centov na 107,89 USD za barel. Ceny americkej ropy vzrástli o 1,99 USD na 103,19 USD za barel.

Havária malajzijského lietadla prispela taktiež k rastu cien zlata. Investori totiž vzhľadom na obavy z ďalších nepokojov hľadali bezpečnú investíciu. Ceny zlata taktiež zareagovali rastom na sankcie, ktoré EÚ a USA uplatnili voči Rusku. Spotová cena zlata do 20:10 GMT posilnila o 1,5 % na 1 317,80 USD za uncu. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 17,10 USD na 1 316,90 USD za uncu.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá