Porošenko má pripravený "plán B" v prípade zlyhania mierového riešenia

Ukrajinský prezident Petro Porošenko varoval, že má pripravenú alternatívu pre prípad, že by zlyhal jeho pokus o mierové urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny.

"Mierový scenár je naším hlavným plánom. Ale tí, ktorí by chceli využiť mierové rozhovory len na naťahovanie času a preskupenie svojich síl, by mali vedieť, že máme pripravený detailný plán B," uviedol Porošenko vo vyhlásení, ktoré v noci nadnes zverejnila jeho tlačová služba.

Ukrajinský prezident nezverejnil žiadne podrobnosti ohľadne uvedenej alternatívy, pretože je podľa vlastných slov presvedčený, že sa podarí zrealizovať jeho 15-bodový mierový plán, uviedla agentúra ITAR-TASS.

V súvislosti so snahami o mierové urovnanie konfliktu vyhlásil Porošenko v piatok večer jednostranné prímerie, ktoré však lídri separatistov odmietli. Pokoj zbraní má potrvať od 20. do 27. júna. Porošenko však povolil ukrajinským vojakom opätovať paľbu, ak niekto zaútočí na nich alebo na pokojných civilistov.

Plán ukrajinského prezidenta zahŕňa záruky bezpečnosti pre všetkých účastníkov mierových rokovaní; amnestiu pre tých, ktorí zložia zbrane a nespáchali závažné trestné činy; prepustenie rukojemníkov; vytvorenie desať kilometrov širokej nárazníkovej zóny pozdĺž ukrajinsko-ruskej hranice a odsun ilegálnych ozbrojených formácií; vytvorenie koridoru na odsun ukrajinských a ruských žoldnierov; odzbrojenie; vytvorenie štruktúr v rámci ministerstva vnútra na spoločné hliadkovanie; ukončenie blokády administratívnych budov v Luhanskej a Doneckej oblasti; obnovenie činnosti miestnych samospráv; obnovenie vysielania celoštátnej televízie a rozhlasu v Luhanskej a Doneckej oblasti; decentralizáciu - v podobe vypísania miestnych volieb, zmien v používaní ruského jazyka a zmien v ústave; dosiahnutie dohody s predstaviteľmi Donbasu o obsadení postu guvernérov, ktorí budú zastávať funkciu do volieb; predčasné komunálne a parlamentné voľby; program na vytvorenie nových pracovných miest v regióne a obnovu priemyselných objektov a budov sociálnej infraštruktúry.

Putin vyzval Kyjev na zastavenie bojov, začatie dialógu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes uviedol, že počas bojov na východe Ukrajiny bolo v noci na dnes použité delostrelectvo. Kyjev vyzval, aby zastavil boje a postaral sa o dialóg so vzbúrencami, informovala agentúra Reuters.

"Žiaľ, to, čo vidíme... nám ukazuje, že boje pokračujú, a minulú noc sme videli dosť aktívne využívanie delostrelectva z ukrajinskej strany," povedal Putin, ktorého citovala štátna televízia i Kremeľ na svojej webovej stránke.

Podľa Putina nie je jasné, či delostrelectvo použila ukrajinská armáda alebo "takzvané polovojenské skupiny pravicových síl" podporujúce vládu. "Musíme zabezpečiť, že všetky nepriateľské akcie budú ukončené," zdôraznil šéf Kremľa.

Putin opätovne privítal výzvu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na týždňové prímerie i jeho mierový plán. Dodal však, že sa musí začať aj mierový dialóg Kyjeva s obyvateľmi východnej Ukrajiny.

"Skutočnosť, že Porošenko oznámil prímerie, je bezpochyby významnou... súčasťou konečného riešenia," povedal Putin. "Bez toho by bolo nemožné sa na niečom dohodnúť a Rusko rozhodne podporuje tieto zámery."

Prímerie zo strany ukrajinských vládnych síl sa začalo v piatok večer a má trvať sedem dní. V sobotu však došlo k bojom po tom, ako proruskí separatisti zaútočili na pozície vládnych síl na hranici a vojenskú základňu. V noci na sobotu sa tiež pokúsili obsadiť leteckú základňu, dodáva Reuters.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

TOP videá

Rusko vyhlásilo medzinárodné pátranie po ukrajinskom ministrovi vnútra

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie zaradil na zoznam medzinárodne hľadaných osôb ukrajinského ministra vnútra Arsena Avakova, oznámila v sobotu agentúra ITAR-TASS.

Ruskí vyšetrovatelia pripisujú Avakovovi zodpovednosť za používanie zakázaných prostriedkov a metód vedenia vojny na východe Ukrajiny, za obzvlášť závažnú vraždu a únosy, a tiež za marenie práce novinárov.

Rovnakým podozreniam čelí aj provládny ukrajinský oligarcha a gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Ihor Kolomojskij.

"Avakov a Kolomojskij boli zaradení na zoznam medzinárodne hľadaných osôb, ktorý platí na území všetkých členských štátov Interpolu," povedal hovorca vyšetrovacieho výboru Vladimir Markin.

Nevylúčil pritom, že v súvislosti so zločinmi voči civilistom na východe Ukrajiny na zoznam čoskoro pribudnú aj ďalšie osoby, od veliteľov a vojakov ukrajinskej armády a Národnej gardy až po "militantov Pravého sektora".

Podľa Markina na prípade pracuje viac ako 40 vyšetrovateľov, ktorí vypočuli už 2400 očitých svedkov a zaevidovali 1470 zranených osôb, vrátane 208 mladších než 18 rokov. Viac ako 1000 obyvateľov východoukrajinských regiónov sa chce prostredníctvom ruského vyšetrovacieho výboru obrátiť na Medzinárodný trestný súd (ICC) a Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá