Lekári sa dohodli s vládou, po podpise nových zmlúv sa vrátia do nemocníc

2.12.2011 17:22 | zdroj: TA3 SITA, foto: TASR
Lekári sa dohodli s vládou, po podpise nových zmlúv sa vrátia do nemocníc

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Odborári prijali stredajšiu ponuku vlády na rast miezd. Po podpise nových zmlúv by sa lekári mali vrátiť späť do nemocníc. Napriek tomu, že odborári nie sú celkom spokojní, kývli aj na návrh vlády na mzdu lekára bez praxe v priemere od 900 eur a lekára s praxou od 1769 eur.

Vložiť video

Lekári sa s vládou napokon dohodli na splnení svojich požiadaviek, kríza v slovenskom zdravotníctve je tak podľa všetkého zažehnaná. "Po veľmi náročných a dlhých rokovaniach sme dnes dospeli k dohode,“ vyhlásila krátko po tretej hodine ráno premiérka Iveta Radičová. Ako dodala, úsmev na tvári nemá. Dôvodom je, že k dohode dospeli za cenu obrovského nasadenia lekárov, ktorí ostali pracovať v slovenských nemocniciach, ale aj obrovským napätím v celej spoločnosti. Zároveň pripomenula, že sa tak stalo v období, kedy Slovensko zažíva ťažké krízové obdobie.

"Dohodli sme sa a pevne verím, že lekári sa vrátia späť k svojim pacientom," dodala ďalej predsedníčka vlády. Aktuálne totiž slovenské nemocnice paralyzoval nielen odchod viac ako 1 200 lekárov, ale aj fakt, že mnohí napriek vyhláseniu núdzového stavu nenastúpili do práce a ostali práceneschopní. Im všetkým zaželala Radičová skoré uzdravenie. Predseda Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár garantoval, že po podpise nových pracovných zmlúv sa lekári do nemocníc vrátia. Kedy to bude, nespresnil. Radičová však uviedla, že nové zmluvy sa začnú distribuovať hneď, aby ich mohli lekári bezodkladne podpísať. "Ja pevne verím, že sa tak udeje v najbližších hodinách,“ povedala.

Lekári si v podstate vybojovali všetky zo svojich štyroch požiadaviek, a to výraznejšie dodržiavanie Zákonníka práce, zreálnenie platieb zo strany zdravotných poisťovní, ale aj zrušenie transformácie a zvýšenie miezd. Práve splnenie poslednej z požiadaviek Kollár označil za najmenej úspešné. Lekári totiž požiadali, aby ich platy dosiahli k začiatku roku 2013 úroveň 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Vlády im však ponúkla zvýšenie v troch fázach, posledná k začiatku roku 2013 by mala ich platy dostať na úroveň 1,25 až 2,3-násobku. Podľa Kollára sa tak "zďaleka" nepriblížili k ich požiadavkám a rast miezd navrhovaný vládou nezastaví odchod lekárov zo slovenských nemocníc.

Odborári tvrdia, že podpísaná dohoda dokázala, že ich požiadavky neboli o peniazoch. Premiérka však upozornila, že sa rokovalo hlavne o nich. "Celé tie nekonečné hodiny rokovaní boli opakovane a znovu o platoch," skonštatovala. Lekári si podľa Kollára vybojovali aj to, že všetci tí, ktorí podali výpoveď a následne ju do začiatku decembra nestiahli, sa budú môcť vrátiť na svoje miesta a získajú svoje funkcie. Predsedníčka vlády upozornila, že takáto garancia bola už v predchádzajúcom memorande, ktoré lekárom ponúkla. Kollár sa pritom neobáva, že by niektoré nemocnice prijali nových zamestnancov a nepotrebovali tak tých, ktorí sa zapojili do podávania hromadných výpovedí. Podľa neho totiž na Slovensku chýba viac ako 1 000 lekárov.

Zmeny, ktoré vláda prisľúbila lekárom, budú upravené legislatívne. Nemali by však prechádzať vládou, ale priamo cez pozmeňujúce návrhy v parlamente. Rokovať sa o nich bude už na aktuálnej schôdzi.

Koncom októbra podalo v slovenských nemocniciach výpovede viac ako 2 400 lekárov, neskôr ju asi polovica stiahla. Vláda pre možné problémy s poskytovaním zdravotnej starostlivosti nariadila 29. novembra v 13 obvodoch vyhlásenie núdzového stavu. Niektorým lekárom tak ich zamestnávatelia nariadili pracovnú povinnosť a mali pracovať aj keď im uplynula výpovedná doba. Mnohí však povinnosť ignorujú a sú napríklad práceneschopní.

Pozrite si aj kompletný záznam tlačovej konferencie vlády a LOZ po ukončení rokovaní:

Vložiť video