Gigant Gazprom je pripravený rokovať s Ukrajinou o cene plynu

Aktualizované:
Ruský štátny energetický gigant Gazprom je pripravený rokovať s Ukrajinou o cene plynu. Uviedol to dnes hovorca firmy Sergej Kuprianov v súvislosti so správou, že v Kyjeve sa dnes majú stretnúť zástupcovia Ukrajiny, Ruska a Európskej komisie (EK), aby sa pokúsili odvrátiť hrozbu zastavenia dodávok plynu na Ukrajinu a prípadné prerušenie jeho transportu do celej Európy. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Sme pripravení hľadať kompromis, ale je zbytočné vyvíjať na nás tlak," vyhlásil Kuprianov.

Predchádzajúce rokovania medzi bývalými sovietskymi republikami, ktoré sprostredkovala EK, sa skončili bez dohody. Gazprom trvá na tom, aby mu Ukrajina zaplatila do 16. júna časť dlhu za plyn vo výške 1,95 miliardy USD (1,44 miliardy eur), inak preruší dodávky komodity do susednej krajiny a zavedie platby vopred.

Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan preto v piatok (13.6.) navrhol Rusku nové rokovania o cene plynu pod záštitou EK, ktoré sa majú začať dnes v neskorších hodinách v Kyjeve. Delegácia z Bruselu už svoju účasť potvrdila, na potvrdenie Moskvy sa ešte čaká.

Podľa ukrajinského ministerstva energetiky Prodan povedal eurokomisárovi Güntherovi Oettingerovi, ktorý sa ujal úlohy sprostredkovateľa medzi bývalými sovietskymi republikami, že Kyjev je pripravený pokračovať v rokovaniach s Moskvou na základe kompromisného návrhu EK.

Inými slovami, Kyjev je pripravený platiť kompromisnú cenu 326 USD (240,87 eura) za 1000 kubických metrov (m3), ktorú navrhla EK, a to počas prechodného obdobia v dĺžke 1,5 roka.

Táto cena je vyššia, než chcel Kyjev, no Moskva ju aj tak označila za "neprijateľnú" a ďalej hrozí zastavením exportu plynu od 16. júna, ak Ukrajina dovtedy nezačne splácať svoje dlhy.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk medzitým nariadil sektoru energetiky, aby sa pripravil na prípadné zastavenie dodávok plynu od pondelka 16. júna.

Zhovárali sme sa i s riadteľom Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií - Ivom Samsonom

TOP videá

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá