Volejbalová reprezentácia v Košiciach na úvod zdolala hráčov Portorika

SITA TA3
13.6.2014 20:56

Slovenskí volejbalisti zvíťazili vo svojom piatkovom úvodnom vystúpení na druhom turnaji G-skupiny Svetovej ligy v Košiciach nad reprezentáciou Portorika 3:1 (21, 22, -24, 19) a zvýšili svoje šance na postup na záverečné podujatie Final Four.

Slováci odplatili svojmu súperovi prehru 2:3 zo sobotňajšieho vzájomného duelu v portorickej Caroline. Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho figurujú priebežne na druhom mieste tabuľkového poradia "géčka" so siedmimi bodmi.

Vedúca pozícia patrí Číňanom s deviatimi bodmi, tretie Portoriko získalo tri body, Španieli sú poslední s dvoma bodmi. Piatkový program v košickej Steel aréne uzavrie večerný zápas Čína - Španielsko o 20.30 h. Volejbalisti SR nastúpia v sobotu o 15.00 h proti dosiaľ nezdolanej Číne.

Slováci bojujú na východe Slovenska o postup na záverečný turnaj Final Four, ktorý sa uskutoční od 27. do 29. júna v tureckej Burse. Na Final Four budú účinkovať domáci reprezentanti Turecka, víťazi F- a G-skupiny a najlepší tím na druhom mieste. Víťaz Final Four bude mať možnosť v roku 2015 štartovať o "poschodie" vyššie - v C-, D- alebo E-skupine Svetovej

Výsledok úvodného piatkového stretnutia na druhom turnaji G-skupiny Svetovej ligy volejbalistov v Košiciach:
Slovensko - Portoriko 3:1 (21, 22, -24, 19)
116 minút, rozhodovali: Periobon (Arg.) a Govenderv (JAR), 2450 divákov
Zostava SR: Bencz, Kohút, Janušek, Paták, Krajčovič, Zaťko, libero Kubš (Repák, Kostoláni, Hruška)

Slováci vstúpili do stretnutia lepšie, po dvoch úspešných zakončeniach Bencza vyhrávali 5:2 a neskôr i 7:5. Hostia odpovedali ziskom štyroch bodov v sérii a otočili na 9:7 vo svoj prospech. Gulinelliho zverenci vyrovnali esom Krajčoviča (11:11), po druhom technickom oddychovom čase viedli hráči Portorika 17:16. Následne sa presadil Krajčovič a dvakrát aj Bencz - 19:17 pre Slovensko. Slováci v závere setu vyhrávali po Janušekovej ulievke 23:21 a napokon uspeli 25:21.

Úvod druhej časti hry bol vyrovnaný, Slováci sa prezentovali jednoblokmi Kohúta a Zaťka a viedli 5:4. Hostia vyrovnali na 8:8 a získali tri body po sebe - 11:8 pre Portoriko. Slovenskí volejbalisti zdvihli divákov zo sedadiel po reflexívnych zákrokoch v poli a Bencz znížil na 10:11.

Po technickej chybe hostí vyhrávali Slováci 16:15. V kľúčových momentoch druhého setu potiahol domáci výber univerzál Bencz, ktorý od skóre 18:18 získal tri zo štyroch bodov SR a Gulinelliho zverenci viedli 22:20. Blokár Kohút premenil esom prvý setbal a Slováci vyhrali druhé dejstvo 25:22.

Začiatok tretieho setu vyšiel lepšie hráčom Portorika, ktorí vyhrávali 4:2. Následne sa portorický nahrávač Goas zrazil na palubovke so svojím spoluhráčom a rozhodca nariadil opakovať výmenu. Tú získali hostia a viedli 5:2, na čo Slováci odpovedali ziskom troch bodov - 5:5. Domáci volejbalisti po prvý raz vyhrávali v treťom sete za stavu 10:9.

Portoriko inkasovalo od arbitra prvú žltú kartu turnaja za protesty, to už Slováci vyhrávali 11:9. Darilo sa Kohútovi, ktorý dvakrát po sebe úspešne zakončil útok - 15:13 pre Slovensko. Janušek zvýšil na 18:16, no hostitelia úvodného turnaja vyrovnali - 19:19. Kapitán SR Kohút sa opäť presadil a vyrovnal na 21:21, Janušek však nevyužil ponúknutú príležitosť a hostia viedli 23:22.

Slovenský smečiar svoj neúspech následne napravil - 23:23. Kostoláni daroval hosťom pokazeným podaním prvý setbal, no základnú úlohu nezvládol ani hráč Portorika na opačnej strane siete (24:24). Bencz v útoku nezvládol úlohu vyrovnať skóre a Portoriko uspelo 26:24.

Slováci v úvode štvrtého setu trikrát uspeli na blokoch a viedli 3:1, neskôr aj 9:6. Gulinelliho zverenci následne zvýšili úspešnými blokmi na 12:9 a hosťujúci tréner Alemán požiadal o čas na tímovú poradu. Volejbalisti Portorika spresnili hru, získali tri body v sérii, vyrovnali na 12:12 a svojim zverencom pripomenul pokyny kouč Gulinelli.

Na obraze hry sa nič nezmenilo, Portoriko získalo ďalšie dva body a vyhrávalo 14:12. Smečiar Paták esom vyrovnal na 14:14 a neskôr opäť presným podaním zvýšil na 16:14 pre domácich. Slováci so zlepšeným výkonom pridávali esá aj bloky a viedli 20:15, sľubnú pozíciu ani vidinu troch bodov už z rúk nepustili, vyhrali 25:19 a celý zápas 3:1.