Slovenské hádzanárky remizovali s Francúzskom a postúpili na ME

TASR TA3
11.6.2014 20:11

Slovenské hádzanárky sa po dlhých devätnástich rokoch predstavia opäť na vrcholnom podujatí. V stredajšom stretnutí kvalifikácie ME 2014 remizovali v Šali s Francúzskom 24:24 a vybojovali si miestenku na decembrový kontinentálny šampionát v Maďarsku a Chorvátsku.

Zverenky trénera Dušana Poloza už nemôžu skončiť v tabuľke 2. kvalifikačnej skupiny horšie ako na druhom mieste a záverečný duel v nedeľu v Reykjavíku s domácim Islandom bude už iba formalitou. Naposledy sa slovenské hádzanárky predstavili na vrcholnom podujatí ešte na MS v roku 1995, na postup na ME čakali ešte o rok dlhšie.

Slovenky potrebovali na istotu postupu získať s lídrom skupiny aspoň bod. Do duelu s vysokým favoritom vstúpili v zaplnenej Mestskej športovej hale v Šali impozantne a už po štvrťhodine hry si vypracovali šesťgólový náskok 10:4. Francúzky v ďalšom priebehu manko doťahovali, v dramatickej koncovke chvíľu aj viedli, ale domáce potrebný bod vybojovali.

2. kvalifikačná skupina ME 2014 - 5. kolo:
Slovensko - Francúzsko 24:24 (15:12)
Zostava a góly SR: Gubiková, Súlovská, Tóthová - Súkenníková 2, Dubajová 4, Horňáková 3, Školková 2, Beňušková 5/3, Trehubová 3, Michnová, Bíziková, Szarková 4, Czaniková 1, Kertészová, Blažeková, Rajnohová. Najviac gólov Francúzska: Zaadiová 4, Deroinová 4, Pineauová 3. Rozhodovali: Jurinovič, Mrvica (obaja Chorv.), vylúčenia: 1:2, 7m hody: 5/3: 2/1 , 1800 divákov.

Slovenky mali skvelý vstup do zápasu. Po dvoch góloch Beňuškovej a jednom Školkovej viedli domáce po štyroch minútach 3:0. V bránke sa od začiatku "chytila" viacerými zákrokmi Gubiková a keď čerstvá naturalizovaná posila Trehubová zvýšila v 6. minúte už na 5:1, kouč Francúzok sa slovenskú lavínu snažil zastaviť oddychovým časom.

Nepríliš úspešne, pretože vzápätí skórovala Súkenníková, Gubiková zlikvidovala sedmičku a Trehubová po štvrťhodine hry upravila už na 10:4 z pohľadu domácich. Francúzky potom zvýšili obrátky, Trehubová v 24. minúte trafila iba žrď a súper vzápätí znížil na 9:12. Domáce napokon išli do kabín so sľubným trojgólovým náskokom 15:12.

Hneď po zmene strán Beňušková po úspešne realizovanej sedmičke zvýšila na 16:12 a kompaktná obrana Sloveniek na čele s výbornou chytajúcou Gubikovou nedovolila súperovi v druhom dejstve skórovať vyše sedem minút. Potom ale prišli dva rýchle údery Francúzok na 14:16 z ich pohľadu v 38. minúte.

Tréner Poloz si zobral oddychový čas a jeho zverenky si v ďalších minútach naďalej udržiavali dvoj až trojgólový náskok. V polovici druhého polčasu nepremenili Beňušková a Rajnohová dva sedemmetrové hody za sebou, napriek tomu ich tím viedol v 47. minúte 19:16. "Galský kohút" ale zdvihol hlavu a koncovku poslal do dramatického rozuzlenia - Deroinová dvoma gólmi za sebou vyrovnala desať minút pred koncom na 20:20.

O štyri minúty neskôr už Francúzky prvýkrát viedli 22:21. Czaniková štyri minúty pred koncom ale vyrovnala na 23:23 a v infarktovom závere išlo o každý gól. Postup Sloveniek napokon zariadila Dubajová 103 sekúnd pred klaksónom vyrovnávajúcim gólom na 24:24.