Turecká polícia použila proti demonštrantom v Istanbule a Ankare vodné delá
Prvé výročie vypuknutia mohutných protestov proti tureckej vláde a brutalite poriadkových zložiek sa dnes v Istanbule, ale ani Ankare napokon nezaobišlo bez použitia násilia zo strany polície.
Poriadkové sily použili vo večerných hodinách na obchodnej triede vedúcej k námestiu Taksim vodné delá a slzotvorný plyn, informovali priamo z dejiska zrážok reportéri nemeckej tlačovej agentúry DPA.
Vedenie istanbulskej polície už vopred avizovalo, že na námestí Taksim, ktoré bolo vlani centrom protivládnych protestov, ani v priľahlých uliciach dnes nepovolí žiadne zhromaždenia občanov. Uzavreli aj k námestiu priľahlý park Gezi. Pod dohľadom polície boli aj mosty cez Bosporský prieplav, kde polícia bránila presunu väčších skupín ľudí alebo podozrivých osôb. Verejná doprava k námestiu Taksim nepremávala, metro tam dnes nezastavovalo. Denník Hürriyet dnes informoval, že v pohotovosti je 25.000 policajtov, pripravených je 50 vodných diel, mnoho obrnených vozidiel, ako aj policajné vrtuľníky.
Premiér Recep Tayyip Erdogan varoval takisto vopred krajanov pred účasťou na demonštráciách a pohrozil striktným postupom bezpečnostných zložiek.
Napriek preventívnym opatreniam a varovným vyhláseniam sa rádovo stovkám protestujúcich podarilo preniknúť do uzavretej lokality, kde požadovali demisiu vlády. Viacerých polícia zadržala.
K použitiu vodných diel a slzotvorného plynu voči demonštrantom došlo aj v hlavnom meste Turecka Ankare.
Polícia v tureckej metropole Istanbul v sobotu znemožnila prístup na námestie Taksim, ktoré bolo pred rokom dejiskom vypuknutia násilných protivládnych demonštrácií. Úrady sa tak snažia zabrániť plánovaným podujatiam pri príležitosti sobotňajšieho prvého výročia začiatku nepokojov. Okolie parku Gezi, ktorý je súčasťou Taksimu, podľa médií kontroluje 25-tisíc policajtov a pripravené sú aj desiatky vodných diel a obrnených vozidiel. Zástavka metra pri námestí je navyše mimo prevádzky a uzavreté boli aj prístupové cesty k Taksimu. Premiér Recep Erdogan, ktorého osoba sa stala terčom kritiky demonštrantov, ešte v piatok varoval mladých, aby zostali doma a nešli na námestie. Podľa jeho slov urobia bezpečnostné sily všetko pre to, aby zostalo územie čisté.
Protivládne protesty v Turecku sa začali 31. mája minulého roku v Istanbule. Nepokoje vyvolal policajný zásah na pokojný protest najmä mladých ľudí s cieľom zachrániť park Gezi v centre Istanbulu, ktorý mal ustúpiť veľkému projektu. Ochranársky protest sa vzápätí zmenil na hnev voči vláde Erdogana, ktorý sa za 11 rokov pri moci zmenil podľa kritikov na autoritatívneho a polarizujúceho vládcu. Násilné strety medzi políciou a demonštrantami si podľa oficiálnych zdrojov vyžiadali životy najmenej šiestich ľudí a tisíce zranených demonštrantov a policajtov. Polícia v súvislosti s demonštráciami obvinila celkovo 255 osôb.