Globálna ekonomika pokračuje v zotavovaní, ale potrebuje dobrý program

13.4.2014 14:30

Globálna ekonomika pokračuje v zotavovaní, ale potrebuje dobre fungujúce a vyvážené ekonomické programy, aby jej zotavovanie nič neohrozilo. Uvádza sa v komuniké na záver jarného zasadania Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Globálna ekonomika pokračuje v zotavovaní, ale potrebuje dobrý program
Foto: SITA

Členovia MMF (združuje 188 krajín) sa na záver zasadania zaviazali, že prijmú opatrenia na zrýchlenie hospodárskeho rastu a zníženie stále vysokej miery nezamestnanosti.

Generálna riaditeľka fondu Christine Lagardeová novinárom po skončení zasadania povedala, že svetové hospodárstvo prekonalo dlhšie trvajúce obdobie poklesu a teraz prechádza obdobím upevňovania svojho rastu.

"Naším prvoradým cieľom zostáva vytvorenie dynamickejšej, udržateľnej a vyváženej globálnej ekonomiky s dostatkom pracovných miest," uvádza sa vo vyhlásení finančného výboru (IMFC), ktorý určuje stratégiu fondu.

Výbor ocenil rozhodnutie skupiny 20 najväčších svetových ekonomík (G20) investovať v nasledujúcich piatich rokoch 2 bilióny USD (1,44 bilióna eur) na podporu a zrýchlenie globálneho hospodárstva. MMF ale pripomína, že si to vyžaduje aj vhodnú vládnu politiku vrátane zapojenia centrálnych bánk, ktoré by mali ponechať svoje úrokové sadzby na nízkej úrovni.

Medzi najväčšie riziká, ktoré momentálne ohrozujú rast globálneho hospodárstva, patria dlhodobo nízka miera inflácie v bohatých vyspelých štátoch, a dokonca hrozba deflácie v eurozóne, spolu s nestálym tokom kapitálu, ktorý neustále mení smer medzi rozvíjajúcimi sa a vyspelými štátmi.

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi účastníkov jarného zasadania ubezpečil, že jeho inštitúcia je pripravená použiť všetky prostriedky vrátane nekonvenčných nástrojov, ako je kvantitatívne uvoľňovanie, aby inflácia v eurozóne vzrástla zo súčasnej úrovne 0,5 % k 2-% cieľovej hranici ECB.

Austrália, ktorá je v súčasnosti predsedajúcou krajinou G20, vyzvala členské štáty tejto skupiny, aby v rámci podpory hospodárskeho rastu uskutočnili štrukturálne reformy. Tie im pomôžu dosiahnuť zrýchlenie ekonomík v nasledujúcich piatich rokoch o 2 percentuálne body alebo o 0,4 percentuálneho bodu každý rok.

Účastníci jarného zasadania zároveň kritizovali USA, že zdržujú reformu tzv. hlasovacích kvót v MMF. Spojené štáty totiž ešte neratifikovali reformu, pretože ju Kongres stále neschválil. Republikáni na marcovom zasadaní Snemovne reprezentantov zmarili snahu demokratov pričleniť reformu MMF k zákonu o pomoci Ukrajine.

Predstavitelia a členské štáty MMF preto v piatok (11.4.) vyzvali USA, aby do konca roka ratifikovali dlho odkladanú reformu globálnej finančnej inštitúcie. A pohrozili Washingtonu, že ak to neurobí, pohnú s ňou dopredu aj bez Spojených štátov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok