Maďarsko poskytne Žákovej-Malinovej konzulárnu ochranu
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí "so zdesením" vzalo na vedomie minulotýždňové vznesenie obvinenia voči Hedvige Žákovej-Malinovej a avizovalo, že v ďalšej etape procesu poskytne Maďarsko menovanej konzulárnu ochranu.
Rezort diplomacie v stredu večer zverejnil prostredníctvom agentúry MTI vyhlásenie, podľa ktorého maďarská vláda považuje za zarážajúce, že slovenská prokuratúra vzniesla voči Žákovej-Malinovej obvinenie. Pritom podľa neho pochybnosti vyvoláva aj skutočnosť, že Žáková-Malinová i jej advokát sa o obžalobe dozvedeli najprv z médií.
Žáková-Malinová je maďarskou občiankou, preto je jednoznačné, že Maďarsko jej zabezpečí konzulárnu ochranu a kauzu predloží aj na medzinárodných fórach, uzatvára maďarský rezort diplomacie. Prokurátor Generálnej prokuratúry SR podal na ňu 2. apríla 2014 obžalobu pre skutok právne kvalifikovaný ako prečin krivej výpovede a prísahy. Niekoľko mesiacov predtým, vlani 19. decembra, prijala Žáková-Malinová maďarské štátne občianstvo a odsťahovala sa do maďarského Györu.
Kauza vznikla po tom, čo 25. augusta 2006 dvaja holohlaví mladíci vtedy 23-ročnú slobodnú Hedvigu Malinovú údajne prepadli v Nitre. Surovo ju dokopali, okradli a na tričko napísali protimaďarské heslá.
Študentka neskôr udala, že sa tak stalo, keď išla na skúšku na Fakultu stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa a do mobilu hovorila po maďarsky. Polícia vyšetrovanie útoku ukončila 11. septembra 2006 so záverom, že skutok sa nestal. Od 14. mája 2007 je stíhaná pre krivú výpoveď a krivú prísahu.
Ak Žákovú-Malinovú odsúdia, Andrej Kiska jej dá milosť
Ak bude Hedviga Žáková Malinová odsúdená, nový prezident Andrej Kiska ju určite omilostí. Deklaroval to v exkluzívnom rozhovore pre televíziu Markíza, ktorý bol odvysielaný v dnešnej hlavnej spravodajskej relácii.
"To, že tu skoro osem rokov naháňame človeka a nedokážeme to dotiahnuť do konca, pokladám až za porušenie ľudskej dôstojnosti. Už sa to malo dávno ukončiť," povedal novozvolený prezident SR.
Rovnako uviedol, že o menovaní nového predsedu Najvyššieho súdu SR by rád rozhodoval sám.
"O tom, s kým bude prezident ďalších päť rokov pracovať, či z pohľadu Ústavného súdu, či z pohľadu predsedu Najvyššieho súdu, o tom by mal rozhodovať ten prezident, ktorý s nimi bude spolupracovať," tvrdí. O tejto veci chce tiež diskutovať so súčasnou hlavou štátu Ivanom Gašparovičom, ktorého už požiadal o stretnutie.