Slovan zvládol zápas s Nižnekamskom napriek zlému nástupu

TASR, SITA, TA3
27.12.2013 21:59

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v piatkovom zápase KHL na domácom ľade nad Neftechimikom Nižnekamsk vedeným slovenským kapitánom Martinom Cibákom 4:2, hoci po úvodnej tretine prehrávali 0:2.

Slovan Bratislava - Neftechimik Nižnekamsk 4:2 (0:2, 3:0, 1:0)
Góly: 21. Bartovič (Ölvecký), 30. Vondrka (Bližňák, Trončinský), 33. T. Mikúš (B. Mráz, Šťastný), 45. Vondrka (Bližňák, Miklík) - 3. Kulikov (J. Aľševskij, Jarullin), 13. Tolpeko (Jarullin, Ľudučin). Rozhodcovia: Bukin, Vasiliev - Ivanov (všetci Rus.), Balodis (Lot.), vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov.
Slovan Bratislava: Janus - Sigalet, Škoula, Trončinský, Mihálik, Štajnoch, Mojžíš - Miklík, Bližňák, Vondrka - Bartovič, J. Mikúš, Ölvecký - Šatan, Radivojevič, Hudáček – B. Mráz, Šťastný, T. Mikúš
Neftechimik Nižnekamsk: Sudnicin (33. Dalton) – Berezin, Kosmačov, Belov, Jarullin, Mamašev, Beľakov, od 21. Romanov – S. Aľševskij, Kulikov, J. Aľševskij – Ľudučin, Cibák, Tolpeko – Truňov, Taratuchin, Belousov - Chochrjakov, Polygalov, Rybin

Slovanistom nevyšiel vstup do stretnutia a už v 3. minúte prehrávali. Nová posila "belasých" Trončinský spolu s J. Aľševským vrazili do Janusa, ten nestihol vstať a Kulikov skóroval do odkrytej domácej bránky - 0:1. V 8. minúte mohol vyrovnať J. Mikúš, no v rozhodujúcej chvíli mu puk preskočil hokejku. Ešte väčšiu príležitosť na skórovanie mal v 9. minúte Vondrka, ktorý bol faulovaný pred bránkou Chochrjakovom, no trestné strieľanie nepremenil, mieril vedľa pravej žrde. A tak prišiel trest, keď Tolpeko pri zlom striedaní domácich prestrelil Janusa - 0:2. Slovan odpovedal mohutnou ofenzívou, Bližňák a Miklík však v koncovke neuspeli.

V druhej tretine začali Čadovi zverenci zostra a už po 39 sekundách dvíhali ruky, keď Bartovičova strela zapadla aj vďaka cloneniu J. Mikúša za chrbát Sudnicina - 1:2. Slovan sa dostal do laufu a brankár Nižnekamsku čelil jednému útoku za druhým. Vondrka v prečíslení preveril Sudnicinov betón, Bartovičova strela orazítkovala hornú žŕdku. Na opačnej strane pohrozil Ľudučin, Janus bol tentoraz pripravený. V polovici stretnutia využili domáci po 10 sekundách presilovku, keď smoliar Vondrka konečne našiel streleké šťastie a príklepom prepálil Sudnicina. Brankárovi hostí dobre zakryl výhľad Mihálik. Slovanisti neprestávali búšiť do súperovej obrany a v 33. minúte dokonal obrat T. Mikúš, ktorý upratal odrazený puk do ľavého horného rohu - 3:2. Tréner Nižnekamsku reagoval striedaním brankárov, Sudnicina nahradil Kanaďan Dalton.

V treťom dejstve pokračovali domáci v aktivite a nového brankára Neftechimiku zasypávali spŕškou projektilov. Odmenou im bol štvrtý gól v bránke Nižnekamsku, druhý z hokejky Vondrku. Český legionár bol následne aj blízko hetriku, Dalton však vyrazil jeho pokus betónom. Nenudil sa ani Janus, v 49. minúte s námahou vytesnil do rohu strelu Tolpeka. Vzápätí si poradil aj so šancou S. Aľševského a dorážkou Mamaševa. Hostia nemienili rezignovať, v 50. minúte jedovka Belova len tesne minula svoj cieľ. Na opačnej strane mohol zvýšiť náskok Slovana na rozdiel troch gólov Miklík, po prihrávke Vondrku ale netrafil puk pred prázdnou bránkou. "Belasí" si v závere ukontrolovali vedenie a mohli tak sláviť cenné víťazstvo.

Rostislav Čada (tréner Slovana): "Napriek tomu, že sme prehrávali v prvej tretine 0:2 pri pomere striel 12:4 a väčšom tlaku v náš prospech, dokázali sme ešte viac zvýšiť aktivitu, utvárať si šance a využívať ich. V tretej tretine sme pokračovali v dobrej fyzickej práci. Mrzieť nás môžu iba nevyužité šance pri prečíslení a presilovej hre. Mohli sme a mali sme streliť ešte viac gólov."

Dmitrij Balmin (tréner Nižnekamska): "Dnešný zápas sme začali dobre, dali sme dva góly. V druhej tretine sa náš výkon trocha zhoršil. Boli sme pripravení na hru Slovana, ktorá je založená na rýchlych protiútokoch. Budeme veriť, že prehry v tomto roku sú za nami a v novom už budeme úspešnejší. Netík je zranený, a preto sme ho nechali oddychovať."

Marek Trončinský (obranca Slovana): "Moja premiéra sa nezačala pre mňa práve najlepšie, keďže sme dostali v úvode dva góly. Našťastie sme potom otočili vývoj a vyhrali sme. Som rád, že to chlapci vybojovali. Dlhšie som nehral, na začiatku to bolo trocha cítiť. Netušil som, že mám číslo po Višňovskom. So sedemnástkou som začínal v Kladne. Štrnástka bola obsadená, tak som si vzal sedemnástku. Tešil som sa na skvelú bratislavskú atmosféru a očakávania sa naplnili."

Michal Vondrka (útočník Slovana): "Po nepremenenom trestnom strieľaní som si povedal, že som drevák. Veril som si, cítil som sa pred zápasom dobre. Nájazdy mi v poslednom čase nejdú, trafil som to kúsok od žŕdky, aj to sa stáva. Som rád, že sme mojou nepremenenou šancou neprehrali zápas ako v Prahe proti Levu, kde som mal tiež príležitosť a trafil som len žŕdku. Ak by som dal vtedy na 1:1, stretnutie by sa vyvíjalo asi inak. Som rád, že to dnes vyšlo a podarilo sa nám bodovať. Nakopol nás prvý gól. Hrali sme síce aktívne od začiatku, ale ten gól nám pomohol psychicky. Potom sme pridali druhý a dokázali otočiť. Prvý gól by mi nemali pripísať, keďže som pri ňom trafil Vlada Mihálika do nôh.“