Kittel vyhral 1. etapu, Sagana pribrzdil pád
Nemec Marcel Kittel sa stal víťazom prvej etapy 100. ročníka cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla z Porto-Vecchie do Bastie a merala 213 km. Jazdec tímu Argos-Shimano triumfoval v špurte hlavnej skupiny a v nedeľu v druhej etape si oblečie žltý dres lídra. Slovenskí zástupcovia Peter Sagan a Peter Velits sa do záverečného šprintu nezapojili, keďže sa zaplietli do pádu necelé štyri kilometre pred cieľom.
Dvadsaťpäťročný Kittel sa tešil z prvého etapového triumfu v kariére. Nemec bol v správnej chvíli na správnom mieste, vyhol sa pádu a v závere mu kolegovia z tímu pripravili ideálnu pozíciu na špurt. Kittel sa presadil pred Alexandrom Kristoffom z tímu Kaťuša a devätnásťročným najmladším mužom štartového poľa Dannym van Poppelom z Vacansoleil-DMC. Velitsa napokon klasifikovali na 37. a Sagana na 155. priečke.
"Splnil sa mi jeden veľký sen. Dnes som nečakal víťazstvo i žltý dres. Mám veľkú radosť, že mi dnes všetko vyšlo. Pomohol mi veľmi celý tím, ktorý skvele pracoval. V zmätku na trati sme mali dostatok informácií a vedeli sme, že sa pôjde až na pôvodnú cieľovú čiaru," povedal v prvom televíznom rozhovore Marcel Kittel, ktorý v roku 2011 vyhral etapu už na Vuelte. Na Tour debutoval vlani, ale pre infekčnú chorobu sa nepresadil. Tento rok sa tešil z dvanásteho víťazstva.
V etape sa zrodil jeden dlhý únik. Už krátko po štarte sa dostali pred pelotón Francúz Jerome Cousin, Španiel Juan José Lobato, Holanďan Lars Boom, Španiel Juan Antonio Flecha a Francúz Cyril Lemoine. Hneď v úvode mal technické problémy najväčší favorit pretekov Christopher Froome. Pätica si postupne vypracovala takmer štvorminútový náskok, ktorý 70 km pred cieľom začal klesať. Jedinú horskú prémiu vyhral Lobato a získal bodkovaný dres lídra súťaže vrchárov. Aktivita pätice sa skončila 37 km pred cieľom, keď pelotón zásluhou šprintérskych tímov začal jazdiť naplno. V balíku bolo priveľa nervozity, jazdu narušilo niekoľko pádov.
V posledných kilometroch pracoval naplno tím Cannondale pre Petra Sagana. Majstra Slovenska však zastavil pád, ktorý spôsobil André Greipel. Do súboja o víťazstvo sa nemohol zapojiť. Vpredu chýbal aj Mark Cavendish, v páde sa ocitol aj Peter Velits. Dlho to vyzeralo na posunutý cieľ o tri kilometre skôr, keďže rovinku zablokoval autobus tímu Orica-GreenEdge. Napokon sa tesne pred dojazdom pelotónu podarilo autobus odstrániť a mohlo sa šprintovať na pôvodnom mieste. Aj tento fakt ovplyvnil záverečné kilometre, pretekári dostávali do vysielačiek rôzne informácie, ktoré sa každú chvíľu menili.
K hromadnému pádu, do ktorého sa okrem Slovákov zaplietol napríklad aj Alberto Contador, prišlo ešte pred ochrannou zónou 3 km pred cieľom. Alberto Contador, jeden z favoritov 100. ročníka Tour prišiel do cieľa, ale s viacerými menšími zraneniami. "Alberto spadol a my stále nevieme, či nejde o niečo vážnejšie," povedal podľa cyclingnews.com športový riaditeľ tímu Saxo-Tinkoff Fabrizio Guidi. Po pár minútach sa na Twitteri ozval samotný Španiel: "Myslím si, že nemám nič zlomené. Teraz potrebujem len množstvo ľadu a oddych. Francúzsky asfalt je veľmi tvrdý!"
Na pády doplatil najmä majster sveta v časovke Tony Martin, ktorý prišiel do cieľa s podozrením na zlomeninu kľúčnej kosti. Do jedného sa zaplietli aj Slováci Peter Sagan a Peter Velits. "Prvá etapa a hneď pády Klödiho (Andreas Klöden - pozn.), Tonyho (Tony Gallopin - pozn.) a mňa. Všetci sme však v poriadku. Dúfam, že zajtra budeme šťastnejší," napísal na Twitteri Markel Irizar z RadioShacku-Leopard.
Nezvyčajne vyzerajúci pád mal aj Johnny Hoogerland (Vacansoleil-DCM), ktorého bicykel sa zachytil o reklamný panel. Lekári mu ranu na lakti zašili niekoľkými stehmi, na lakti a na nohách mal niekoľko odrenín. Už v úvode dňa mal technické problémy ďalší z favoritov Chris Froome.
Zmätky spôsobil v závere etapy aj autobus tímu Orica-GreenEdge, ktorý zablokoval cieľovú rovinku. Keďže ho dlho nedokázali dostať spod cieľovej brány, organizátori presunuli finiš na métu označujúcu tri kilometre do záveru. Keď sa k nej už cyklisti blížili, autobus vyslobodili a mohol vycúvať. Následne rozhodcovská jury rozhodla o pôvodnom cieli. Keďže nastal zmätok, organizátori sa rozhodli dať všetkým jazdcom rovnaký čas ako mal víťazný Marcel Kittel. Ten je momentálne držiteľom troch dresov - okrem žltého aj zeleného pre lídra bodovacej súťaže a bieleho pre najlepšieho muža do 23 rokov.
Výsledky - Tour de France:
1. etapa (Porto Vecchio - Bastia, 213 km): 1. Marcel Kittel (Nem.) Argos - Shimano 4:56:52 h, 2. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 3. Danny Van Poppel (Hol.) Vacansoleil-DCM, 4. David Millar (V. Brit.) Garmin - Sharp, 5. Matteo Trentin (Tal.) Omega Pharma-Quick Step, 6. Samuel Dumolin (Fr.) Ag2R La Mondiale, 7. Gregory Henderson (Aus.) Lotto-Belisol, 8. Jürgen Roelandts (Belg.) Lotto-Belisol, 9. José Joaquin Rojas (Šp.) Movistar, 10. Kris Boeckmans (Belg.) Vacansoleil-DCM, ... 37. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step, 155. Peter Sagan (SR) Cannondale všetci čas ako víťaz
Poradie po 1. etape: 1. Marcel Kittel (Nem.) Argos - Shimano 4:56:52 h, 2. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 3. Danny Van Poppel (Hol.) Vacansoleil-DCM, 4. David Millar (V. Brit.) Garmin - Sharp, 5. Matteo Trentin (Tal.) Omega Pharma-Quick Step, 6. Samuel Dumolin (Fr.) Ag2R La Mondiale, 7. Gregory Henderson (Aus.) Lotto-Belisol, 8. Jürgen Roelandts (Belg.) Lotto-Belisol, 9. José Joaquin Rojas (Šp.) Movistar, 10. Kris Boeckmans (Belg.) Vacansoleil-DCM, ... 37. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step, 155. Peter Sagan (SR) Cannondale všetci rovnaký čas
Autobus spôsobil chaos, Madiot chce pokutu pre šéfa komisárov
Kuriózny incident autobusu, ktorý sa zasekol v cieli poznačil záver úvodnej etapy stého ročníka slávnych cyklistických pretekov Tour de France. Jazdci a manažéri tímov neskrývali rozčarovanie a chceli hlavu prezidenta komisárov pretekov.
Sobotňajší štart podujatia organizátorom vôbec nevyšiel. Spomínaný autobus tímu Orica GreenEdge sa zasekol v cieli pod reklamným panelom, keď bol pelotón vzdialený asi iba desať kilometrov. Organizátori mali čo robiť, aby ho odtiaľ dostali včas, no medzitým už pretekárov informovali o presunutí cieľu o tri kilometre dopredu. Keď zaseknutý autobus konečne dostali von, cyklistom oznámili, že finiš ostáva podľa pôvodného plánu.
To však spôsobilo v pelotóne veľký chaos a štyri kilometre pred cieľom prišlo k hromadnému pádu, do ktorého sa zaplietli aj dvaja najväčší favoriti na zisk úvodnej etapy Brit Mark Cavendish a Slovák Peter Sagan a prišli tak o šancu zabojovať o triumf. Nevyhol sa mu ani druhý Slovák v pelotóne Peter Velits, či adept na celkový triumf Alberto Contador zo Španielska.
Najhoršie skončil nemecký pretekár a úradujúci majster sveta v časovke Tony Martin zo stajne Omega Pharma-Quick Step, ktorý prišiel do cieľa s podozrením na zlomeninu kľúčnej kosti. "Ak príde autobus k cieľovej čiare, musí požiadať o povolenie, aby ju mohol prekročiť. Keďže tento meškal a ostatné už boli za cieľom, tak sme už znížili reklamný panel," uviedol jeden z organizátorov Jean-Louis Pages s tým, že vodič o povolenie nepožiadal. "Každý pomáhal, vyfúkli sme mu pneumatiky, aby sme ho odtiaľ dostali," dodal.
Iný názor ponúkol športový riaditeľ stajne Orica GreenEdge Matt White, podľa ktorého sa vodič riadil všetkými inštrukciami. "Bola to nešťastná situácia. Považovali sme za samozrejmé, že tam je dosť miesta. Tento autobus máme už od začiatku a mali sme ho aj na vlaňajšej Tour. Náš vodič dostal pokyn, aby išiel dopredu a zasekol sa. Plnil všetky inštrukcie," uviedol.
"Zmenilo to záver pretekov. Päť kilometrov pred cieľom sme v rádiu počuli, že cieľ je už za dva kilometre. A o ďalší kilometer neskôr zase: 'Nie, je to podľa pôvodného plánu'," uviedol sklamaný Mark Cavendish pre agentúru Reuters. "Bol to masaker. Som rád, že som nespadol. Bol som za pádom a mal som šťastie. Tony Martin je na tom oveľa horšie," dodal favorit na víťazstvo, ktorý sa tak nedostal ku záverečnému špurtu.
Manažér tímu FDJ Marc Madiot sa po incidente pustil do prezidenta komisárov pretekov Vicenteho Tortajadu zo Španielska. "Najprv nám povedia, že cieľ je o tri kilometre skôr a potom ho dajú naspäť. V takejto situácii sa však plány nemenia. Niektoré tímy sa už chystali na špurt a veľa pretekárov už tak dosť riskovalo. Prezident komisárov si nesplnil svoju úlohu. Keď manažéri alebo pretekári urobíme chybu, dostaneme pokutu. On by mal dostať veľkú. Španiel, ktorého ani nepoznám, môže ísť naspäť domov," čertil sa Madiot.
Aj keď hromadný pád nastal mimo ochrannej zóny, ktorá je tri kilometre pred cieľom, organizátori sa rozhodli, že všetkým pretekárom zarátajú v cieli rovnaký čas ako mal víťaz.