Návrh na rozvody dohodou rozpútal v pléne vášnivú diskusiu

27.6.2013 12:29

Manželstvo, rozvod, láska – toto sú slová, ktoré dominujú diskusii v parlamente. Poslanci rokujú o návrhu opozičnej SaS na zavedenie rozvodov dohodou. Návrh by mal podľa liberálov zjednodušiť rozvody na Slovensku, pretože štát nemá podľa nich "strkať nos" do vzťahu dvoch ľudí.

Návrh na rozvody dohodou rozpútal v pléne vášnivú diskusiu
Foto: SITA

Rozvod je pre zbabelcov, rozvod je skrat, manželstvo je pre maratóncov, manželstvo je drina, ale aj šťastie a slasť, komentoval poslanec Národnej rady SR za KDH Marián Kvasnička novelu zákona o rodine zákonodarcov za SaS. "Nepodporujeme destabilizáciu rodiny, návrh nepodporíme," konštatoval Kvasnička. "Nestarajte sa, koľko šancí dám svojmu vzťahu ja," reagoval predseda SaS Richard Sulík. Liberáli v novele opätovne navrhujú zaviesť možnosť rozvodov aj dohodou.

Civilizácia je podľa nezaradeného poslanca Alojza Hlinu postavená na rituáloch a jeden z nich je rodina. Návrh SaS podľa neho predstavuje kultúru uzabávania sa k smrti. "Verím, že to zostane tam, kde to zostať má a to, že ste tu, je úplnou náhodou," poznamenal Hlina.

Poslanec za KDH Július Brocka označil novelu za zlú a nešťastnú.

Inštitút rozvodu považuje poslanec za Most-Híd Gábor Gál za veľmi závažný, pričom neguje základ spoločnosti.

"Smerujeme k tomu, aby sa uzatvárali manželstvá cez e-mail a rozvádzali cez facebook," konštatoval poslanec za Smer-SD Otto Brixi. Návrh liberálov podľa neho zvýši mieru rozvodovosti a nezníži traumu manželov. "Dávajte ľuďom pozitívne príklady, ako viesť život, nie ako si ho ľahkovážne rozvracať," odkázal Brixi liberálom.

Branislav Škripek z OĽaNO si myslí, že ľudí nemáme učiť ľahkovážnosti.

Poslanec za SaS Martin Poliačik upozornil, že parlament tvorí zákony pre všetkých, nie pre jednu cirkevnú komunitu.

"Cirkev je do veľkej miery o sexe, kedy môžu, kedy musia, koľko môžu," konštatoval Sulík. Cirkev podľa jeho slov do veľkej miery reguluje sexuálne správanie ľudí ako aj oblasť plodenia detí. Manželstvo je podľa Sulíka jedinou zmluvou, ktorá nepozná koniec, vstup je síce možný na základe občianskeho preukazu, výstup je však omnoho zložitejší. Sulík zdôraznil, že pri vlastnom rozvode čelil viacerým intímnym otázkam od sudkyne, ktoré mu boli veľmi nepríjemné. Pripomenul, že je ateistom, môže tak mať v priebehu života viacero partneriek a nemal by mu do toho nikto zasahovať.

Poslankyňa za liberálov Lucia Nicholsonová podotkla, že najvyšší súd USA pred niekoľkými dňami federálny zákon o ochrane manželstva označil za protiústavný, lebo zasahuje do rovnosti práv. "Na vstup stačí občiansky preukaz a súhlas dvoch ľudí, na výstup potrebujete súhlas súdu," komentovala problém manželstva a následného rozvodu. Zdôraznila, že liberáli ponúkajú rozvod dohodou len ako možnosť. "Nemusia to využiť všetci, kto sa chce rozvádzať pred súdom, môže," dodala. Inštitút rozvodov dohodou podľa nej funguje napríklad v Portugalsku, Francúzsku či Belgicku. Nicholsonová pripomenula, že v roku 2005 Smer predkladal s ANO takmer identický návrh zákona a hlasoval zaň.

Poslankyňa za OĽaNO Helena Mezenská považuje návrh SAS za progresívny, keďže dáva možnosť výberu. Návrh víta i poslanec za obyčajných Miroslav Kadúc.

SaS chce zjednodušiť rozvody v dvoch rovinách. Pri manželských pároch, ktoré nemajú deti, alebo ich majú dospelé, by bolo možné rozviesť sa formou podpísania notárskej zápisnice. „Tie páry, kde sú neplnoleté deti, by sa rozvádzali dohodou, súd by však neskúmal príčiny ich rozvodu. Teda sudca by nerozhodoval o tom, či majú manželia spolu naďalej žiť, ale súdy by stále rozhodovali o starostlivosti o maloleté deti,“ povedala.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok