Poslanci zmiernili sankcie zdravotníkom a trestnú sadzbu za drogy

25.6.2013 20:14

Poslanci odobrili návrh prezidenta a v novele Trestného zákona zmiernili sankcie pre zdravotníckych pracovníkov. Po tom, čo zdravotník stratí registráciu vo svojej stavovskej komore preto, že počas krízovej situácie nenastúpil do služby, si ju bude môcť obnoviť po dvoch rokoch.

Poslanci zmiernili sankcie zdravotníkom a trestnú sadzbu za drogy
Foto: SITA

Obdobie, počas ktorého by nemohol vykonávať svoje povolanie, sa tak oproti pôvodne schválenému návrhu znížilo o osem rokov. Prezidentovi sa desaťročné obdobie videlo ako neprimerane prísna podmienka na obnovenie registrácie, a to aj napriek tomu, že ide o porušenie povinnosti počas krízovej situácie. Parlamentu tak vrátil novelu Trestného zákona na opätovné prerokovanie.

Zdravotníci rozhodnutie prezidenta vrátiť zákon do NR SR vítali. Na druhej strane však očakávali, že hlava štátu bude vo svojom návrhu riešiť aj ďalšie ich pripomienky, a to definovanie nových trestných činov či právomoc ministerstva zdravotníctva posudzovať vinu zdravotníckeho pracovníka bez rozhodnutia súdu.

Aj viacerí opoziční poslanci v rozprave k vrátenej novele zákona poukázali na to, že prezident dostatočne neriešil nimi kritizované trestanie zdravotníkov. Poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS) uviedol, že pripomienka prezidenta ku kriminalizácii zdravotníkov je len kozmetickou úpravu. "Očakával som, že to napadne celé,“ vyhlásil Novotný. Ako však dodal, zrušenie registrácie nie na desať, ale na dva roky považuje za pomoc, keďže zdravotník má ešte šancu vrátiť sa po tomto čase do praxe. Napriek tomu v rozprave poznamenal, že za zákon nebude hlasovať, nakoľko ho stále považuje za diskriminačný a namierený proti zdravotníkom.

Sklamaný z postoja prezidenta bol aj Igor Matovič (OĽaNO), podľa ktorého hlava štátu síce navrhuje znížiť tresty, ale nekritizuje systém zavádzaný stranou Smer. "Urobili ste zo zdravotníkov ľudí, ktorí sa nemôžu slobodne rozhodnúť. Napríklad v prípade, že sa budú chcieť postaviť proti zlodejovi, ktorého im niekto nasadil ako riaditeľa, stačí, aby vláda ukázala na jedno pracovisko a vyhlásila mimoriadnu situáciu, tak tam tí pracovníci budú nesvojprávni a budú tam musieť pracovať, inak sa už možno do konca života nezamestnajú,“ dodal Matovič.

Právna norma zavádza nové povinnosti pre zdravotníckych pracovníkov v krízovej situácii, pri porušení ktorých bude hroziť odňatie slobody až do piatich rokov. Ak počas núdzového stavu nenastúpia do služby, okrem hrozby väzenia a straty registrácie v komore môžu dostať aj pokutu od ministerstva zdravotníctva do výšky 3 300 eur.

Novela Trestného zákona rozširuje okruh druhov osobitných motívov, pre ktoré sa zvyšujú tresty, aj o spáchanie trestného činu z nenávisti pre sexuálnu orientáciu. Prezidentovi v zákone chýbalo zvýraznenie ochrany ďalších spoločenských skupín. Tento návrh hlavy štátu poslanci nepodporili.

Gašparovič neuspel ani s námietkou, ktorou odmietal spôsob, akým novela znižuje spodnú hranicu trestnej sadzby pri drogových deliktoch zo súčasných štyroch na tri roky. Ministerstvo spravodlivosti znižuje dolnú hranicu možného potrestania za trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi. Táto zmena umožní odsúdenému vyhnúť sa väzeniu. Ak trest odňatia slobody neprevyšuje tri roky, súd môže jeho výkon podmienečne odložiť a nariadiť probačný dohľad. Druhú šancu na slušný život tak dostanú ľudia, ktorých pristihnú s drogou pre vlastnú potrebu. Hlava štátu bola proti zníženiu hranice trestnej sadzby, keďže nezahŕňa len držanie, ale aj ďalšie spôsoby narábania s drogou.

Na pripomienku prezidenta sa zmenila aj účinnosť novely Trestného zákona, posúva sa tak z 1. júla na 1. augusta tohto roka.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok