Zahraničné subjekty ovládajú dve pätiny základného imania slovenských firiem
Najčastejšími zahraničnými vlastníkmi slovenských firiem sú Maďari, Česi, Rakúšania a Nemci. Zahraničné subjekty kontrolujú 18,7 % tuzemských firiem, avšak ich podiel na celkovom základnom imaní predstavuje 40,4 %. Viac než tretina (36,2 %) zahraničného kapitálu v slovenských firmách pochádza z daňových rajov. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bisnode Slovensko.
"Uvedené čísla poukazujú na skutočnosť, že zahraniční vlastníci investujú značné množstvo finančných prostriedkov do menšieho množstva väčších firiem. V daňových rajoch má matku 3731 slovenských spoločností, ktoré investovali viac ako 8 miliárd eur do základného imania slovenských firiem," priblížil riaditeľ spoločnosti Milan Seliak.
Medzi zahraničnými vlastníkmi dominuje holandský kapitál. Majitelia firiem so sídlom v Holandsku majú pod kontrolou viac ako 4 miliardy eur (18,1 %) z celkovej hodnoty základného imania v slovenských spoločnostiach, riadeného zahraničnými subjektmi. S výrazným odstupom nasledujú nemecký (10,6 %), rakúsky (10,1 %), taliansky (9,5 %) a cyperský (8,3 %) kapitál.
"Holandsko a Cyprus sú stále veľmi vyhľadávané destinácie na optimalizáciu daňovej povinnosti. Vlastníci z Nemecka, Rakúska a Talianska potvrdzujú významné ekonomické prepojenie so Slovenskom v rámci exportu a importu, rovnako ako aj vzájomné vlastnícke väzby," vysvetlil analytik Bisnode Michal Řičař.
Najväčší počet slovenských firiem je spravovaných tuzemskými majiteľmi (81,3 %). Vlastníci so sídlom v Maďarsku majú podiel v 19,8 % z celkového počtu firiem, ktoré sú riadené zahraničnými subjektmi. Nasledujú majitelia z Českej republiky (14,5 %), Rakúska (10,5 %) a Nemecka (6,3 %).
"Maďarsko a Česká republika sú dominujúcimi štátmi, z ktorých prúdi zahraničný kapitál. Z toho vyplýva, že zakladajú a rozšijú firmy a ich záujem o slovenské podnikanie rastie. Totožná situácia, avšak v menšej miere, je aj v prípade rakúskych a nemeckých podnikateľov, ktorí taktiež považujú slovenské prostredie za atraktívne a ich záujem sa kontinuálne zvyšuje," uzavrel Seliak.