Petíciu za omilostenie Snowdena podpísalo vyše 30 000 ľudí

11.6.2013 09:31

Pod internetovú petíciu za omilostenie Edwarda Snowdena - zodpovedného za únik tajných dokumentov z americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) - sa do pondelkového večera podpísalo vyše 30.000 ľudí.

Petíciu za omilostenie Snowdena podpísalo vyše 30 000 ľudí
Foto: SITA

Informovala dnes o tom agentúra Reuters.

Podľa autorov internetovej petície, ktorú umiestnili na stránke Bieleho domu, je Snowden "národným hrdinom", ktorému by mala byť okamžite udelená úplná milosť za každý trestný čin, ktorý "spôsobil alebo mohol spôsobiť" v súvislosti s únikom informácií o sledovacích programoch NSA.

Snowden, ktorý pracoval na zmluvu pre NSA, oznámil v nedeľu na videu z Hongkongu, že je zdrojom úniku informácií o prísne tajných sledovacích programoch agentúry. Američan sa ukryl - pravdepodobne v Hongkongu - a očakáva sa, že sa bude bojovať o jeho vydanie do USA.


NSA požiadala o kriminálne vyšetrovanie úniku informácií a v nedeľu americké ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že je v počiatočných štádiách vyšetrovania trestného činu.


Ak internetová petícia dosiahne do 9. júla 100.000 podpisov, budú sa ňou v Bielom dome zaoberať a na problém oficiálne reagovať. To je súčasťou snahy administratívy amerického prezidenta Baracka Obamu zaangažovať Američanov do otázok vládnutia prostredníctvom iniciatívy "My, ľud" ("We the People").


Hovorca Bieleho domu Jay Carney sa vyhol komentáru ohľadom Snowdena. Vysvetlil, že ak ide o internetové petície (v rámci iniciatívy "My, ľud") zvyčajne s reakciou čakajú, kým petícia neprekročí limit potrebného počtu podpisov, čo sa ešte nestalo.


Petícia za Snowdenovo omilostenie sa s veľkým náskokom stala najpopulárnejšou medzi petíciami nedávno vytvorenými na stránke Bieleho domu na adrese https://petitions.whitehouse.gov/petitions.


Po nej nasledovala petícia za Obamovu rezignáciu, ktorá získala takmer 14.400 podpisov. Petícia za čiastočné zrušenie vlasteneckého zákona - aby sa zabránilo tajnému, neoprávnenému získavaniu údajov -  mala vyše 7000 podpisov.


Petícia vyzývajúca Obamu na verejnú, naživo vysielanú diskusiu so Snowdenom, mala do pondelkového večera len niečo vyše 1900 podpisov. Pod petíciu za oslobodenie amerického vojaka Bradleyho Manninga, obžalovaného za únik informácií v kauze WikiLeaks, sa podpísalo viac ako 2000 ľudí.

Američania podporujú monitorovanie internetovej komunikácie

Väčšina Američanov podporuje vládny program sledovania telefonických hovorov a internetovej komunikácie pre potreby Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) s cieľom odhaliť terorizmus, ukázal prieskum, ktorý pre denník Washington Post uskutočnilo Výskumné centrum Pew. Sledovanie súkromnej komunikácie odhalil 29-ročný pracovník CIA Edward Snowden. Výskum ukázal, že väčšina obyvateľov USA je so stratou súkromia v záujme národnej bezpečnosti spokojná.

Až 56 percent Američanov uviedlo, že takéto "odpočúvanie" obyvateľov pre potreby NSA je "prijateľné", 41 percent si však myslí, že to správne nie je. Až 45 percent opýtaných si myslí, že vláda by mala pokračovať v monitorovaní internetovej komunikácie s cieľom zabrániť ďalšiemu teroristickému útoku ako v roku 2001, 52 percent je však proti takým rozsiahlym metódam monitorovania.


zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok