Situácia v Turecku sa upokojila, Erdogan tvrdí: Nie som diktátor

2.6.2013 22:51

"Ak niekoho, kto slúži svojmu národu, označia za diktátora, nemám k tomu čo dodať. Nie som vládcom nad národom, diktátorstvo nemám v krvi ani povahe." Týmito slovami reagoval turecký premiér Erdogan na obvinenia, že vládne autoritatívne. Situácia sa v krajine po včerajších protivládnych protestoch trochu upokojila.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes odmietol tvrdenia, že je autoritárskym vodcom. Demonštrantov, ktorí v uplynulých dňoch v Istanbule a ďalších mestách protestovali proti jeho vláde, označil za zanedbateľnú skupinu extrémistov zmanipulovanú opozíciou, ktorá nie je schopná poraziť vládu vo voľbách. Protesty sú však podľa pozorovateľov najprudšie za posledné roky. Vypukli pred troma dňami v Istanbule na protest proti vládnym plánom na prestavbu námestia Taksim. Veľmi rýchlo sa však rozšírili aj do ďalších miest, kde sa posilňujú nálady proti Erdoganovi, ktorého po desiatich rokoch pri moci mnohí sekulárni Turci vnímajú ako nekompromisného politika s nežiaducou snahou vplývať na každý aspekt ich života.

"Ak niekoho, kto slúži svojmu národu, volajú diktátor, potom nemám, čo by som k tomu povedal," uviedol dnes Erdogan v príhovore k skupine migrantov z Balkánu. Zdôraznil, že jediné, o čo mu ide, je slúžiť svojej krajine. V ďalšom príhovore, ktorý predniesol o hodinu neskôr, zdôraznil, že diktátorstvo mu nie je vlastné, "nemá ho v krvi". "Slúžim ľudu," zdôraznil.

Demonštrácie proti výrubu stromov a výstavbe na námestí Taksim v sobotu vyústili do násilností medzi ich účastníkmi a políciou, ktorá použila slzotvorný plyn a vodné delá. Pri zákroku, ktorý aj Erdogan označil za neprimeraný, bolo zranených niekoľko stoviek ľudí. Podľa agentúry AP odvolávajúcej sa na vládne zdroje je po protestoch v Istanbule, Ankare a ďalších mestách zadržaných vyše 1500 ľudí. Erdogan aj dnes zopakoval, že jeho vláda neodstúpi do plánov na rekonštrukciu námestia Taksim, kde chce dať vyrúbať stromy v parku Gezi a postaviť nákupné centrum. V svojom dnešnom vyhlásení dokonca uviedol, že súčasťou projektu je aj výstavba mešity na námestí. Táto časť plánu je už dlho predmetom sporu, keďže sa tým ešte viac zredukujú plochy so zeleňou v meste. Niektorí kritici navyše oponujú, že v Istanbule je už aj tak dostatok mešít. Erdogan však dnes uviedol, že vláda nebude žiadať od opozície alebo "hŕstky drancujúcich" dovolenie pre realizáciu svojich zámerov.
Tým, ktorí argumentujú, že projekt pre Taksim povedie k ničeniu zelene, Erdogan odpovedal, že od roku 2002, keď sa ujal úradu, boli v Turecku vysadené dve miliardy stromov. 

Agentúra Reuters dnes informovala, že situácia v Istanbule je dnes relatívne pokojná. Na námestí Taksim, odkiaľ sa v sobotu po zákroku voči demonštrantom stiahla polícia, je stále niekoľko stoviek ľudí. Na jednom z námestí Ankary sa dnes tiež zhromaždilo asi 1500 ľudí. Majitelia obchodov a zamestnanci technických služieb začali dnes odstraňovať odpadky z ulíc oboch miest a z múrov protivládne slogany, ktorými sú posprejované vraky podpálených vozidiel, vrátane niekoľkých policajných áut a autobusov.

Agentúra Reuters informuje, že na námestí Taksim je dnes zrejme aj vzhľadom na nepriaznicé počasie len niekoľko skupín demonštrantov. V sociálnych sieťach sa však objavili výzvy na ďalšie protestné akcie v Ankare a Istanbule. "Vytrváme až do konca. Nevzdáme to. Jediné, čo môže táto vláda urobiť, je to, že odstúpi. Už máme plné zuby tejto deptajúcej vlády, ktorá na nás neustále tlačí. Už to nie je o týchto stromoch," vyhlásil pre Reuters demonštrant Akin v súvislosti s prvotnou príčinou protestov, ktorým boli vládne plány na výrub stromov v parku Gezi.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok