Smer chce narýchlo zákonom upratovať na ústavnom súde

30.4.2013 19:15

Legislatívny svrab, podkopávanie demokracie či diktát jednej strany. Aj takéto heslá sa ozývali v parlamente z úst opozície pri diskusii o návrhu, ktorým sa tak povediac odblokuje ústavný súd a bude môcť rozhodnúť o generálnom prokurátorovi. Aj napriek tomu že premiér ešte minulý týždeň o rýchlom konaní nechcel ani počuť, dnes bolo všetko inak.

Parlament prerokuje novelu zákona o organizácii Ústavného súdu SR v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom dnes poslanci Smeru-SD. Tým sa má vyriešiť patová situácia na ústavnom súde, ktorá vznikla v súvislosti s procesom voľby generálneho prokurátora. Premiér Robert Fico pritom minulú stredu povedal, že národná rada zákon prerokuje v riadnom legislatívnom procese. „Vzhľadom na závažnosť problematiky, ktorú uvedený vládny návrh novely zákona o Ústavnom súde Slovenskej republiky upravuje, navrhuje vláda prerokovať tento vládny návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní," píše sa v schválenom vládnom návrhu. Kabinetu sa podľa Fica hromadia informácie o generálnej prokuratúre, ktoré naznačujú, že tam musí nastať výmena vo vedení. „Zdá sa, že nefunkčnosť tejto inštitúcie ako takej nadobúda pomerne významný rozmer," konštatoval premiér po rokovaní vlády. Odmietol však konkretizovať informácie, ktorými disponuje, lebo je viazaný tajomstvom.

Na ústavnom súde vznikla patová situácia v dôsledku vyhlásenia účastníkov konania prezidenta Ivana Gašparoviča a zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ktorými odmietajú sudcov ústavného súdu pre predpojatosť. Ústavná sudkyňa Marianna Mochnáčová ostala jediná, voči ktorej ani prezident ani Čentéš nevzniesli námietku. „Výsledkom je faktický stav, keď nie je možné zabezpečiť konanie a rozhodovanie ústavného súdu v rozsahu jemu Ústavou Slovenskej republiky zverených právomocí, keďže takmer všetci jeho sudcovia sú vylúčení, resp. ich predpojatosť je namietaná účastníkmi konania. Toto vedie k stavu, keď podľa platnej právnej úpravy nie je možné rozhodnúť nielen vo veci samej, ale ani len o týchto námietkach účastníkov konania,“ uvádza sa vo vládnom materiáli.

Podľa novelizácie zákona by sa mala uplatňovať doktrína nevyhnutnosti vyplývajúca z tzv. Bangalórskych princípov správania sa sudcov. Doktrína umožňuje pojednávať a rozhodovať vo veci sudcovi, ktorý by bol inak vylúčený, lebo ak by sa tak nestalo, viedlo by to k nespravodlivosti, respektíve odopretiu spravodlivosti. Predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková sama navrhovala uplatňovať doktrínu nevyhnutnosti.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok