Pacienti majú svoje práva, málokedy si ich však vraj uvedomujú
Slovenský pacient si podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) málokedy uvedomuje svoje práva, hoci úroveň ich dodržiavania patrí na Slovensku medzi najvyššie v Európe. Pri príležitosti dnešného siedmeho výročia Európskeho dňa práv pacientov preto vyzýva aj verejné inštitúcie na aktívnejší prístup k osvete širokej verejnosti na túto tému.
"V diskusii o úlohách inštitúcií v reforme zdravotníctva sa zabúda na úlohu toho najvýznamnejšieho v tomto procese, a tým je pacient. Práve on môže a mal by, ak bude poznať svoje práva, zvýšiť tlak priamo na lekárov, či zariadenia," povedala prezidentka AOPP Eva Madajová. Upozornila, že pacienti na Slovensku majú ešte zaužívané zvyky z minulosti, v rámci ktorých často akceptujú nie vždy propacientsky prístup lekára, či zariadenia.
Zlepšenie vnímania práv pacientmi je podľa Madajovej spôsob, akým zachovať pomerne vysokú úroveň ich dodržiavania v SR. "V roku 2011 sme sa umiestnili na treťom mieste, toto sa však môže zmeniť, keďže celá Európa začína čoraz viac tlačiť na budovanie povedomia o právach pacientov," poznamenala.
Asociácia je členom európskeho pacientskeho fóra prostredníctvom ktorého sa majú slovenské organizácie možnosť vyjadrovať sa k európskej legislatíve v oblasti práv pacientov. "Aj preto sme spustili v spolupráci s fórom program na budovanie kapacít pacientskych organizácií na Slovensku," priblížila Madajová. Dodala, že práve k podobným aktivitám by sa mali pripojiť aj slovenské verejné inštitúcie.