John Kerry: Naša trpezlivosť s Iránom má svoje hranice
Americký minister zahraničných vecí John Kerry v nedeľu počas návštevy v Turecku uviedol, že svetové mocnosti by mali s Iránom pokračovať v rokovaniach o jeho spornom jadrovom programe. Zdôraznil však, že tento proces nemôže trvať večne.
Kerry sa tak vyjadril po tom, ako sa bez preklenutia rozporov v sobotu v kazašskej Alma-Ate skončilo ďalšie kolo rokovaní medzi Iránom a šesticou mocností, známych ako skupina 5+1.
Na úvod svojho 10-dňového turné, v rámci ktorého navštívi Blízky východ, Európu i Áziu, Kerry v Istanbule uviedol, že americký prezident Barack Obama je oddaný pokračovaniu diplomatického procesu s Iránom napriek tomu, že blížiace sa voľby iránskeho prezidenta označil za faktor komplikujúci vývoj rokovaní.
"Diplomacia je bolestivé poslanie ... a poslanie pre trpezlivých," dodal. "Zostávame otvorení a plní nádeje v to, že diplomatické riešenie (sporu s Iránom) je možné nájsť," zdôraznil Kerry.
Izraelský minister pre strategické záležitosti Juval Steinitz dnes požiadal mocnosti, aby stanovili niekoľkotýdňový limit a potom podnikli vojenskú akciu, ak Irán dovtedy nezastaví svoj program obohacovania uránu, ktorý Izrael považuje za ohrozenie svojej existencie.
Izraelsko - turecké zmierenie by malo zlepśiť situáciu v regióne
Kerry v Istanbule okrem toho vyzval Izrael a Turecko, aby obnovili plné diplomatické vzťahy, pretože je to podľa životne dôležité pre regionálnu stabilitu. Dodal však, že neprišiel až z Washingtonu, aby diktoval podmienky zblíženia oboch krajín.Ako uviedla agentúra Reuters, izraelsko-turecké zmierenie by mohlo prispieť k lepšej koordinácii snáh, ktorých cieľom je zastaviť krviprelievanie v Sýrii, prípadne aj rozšírenie tejto občianskej vojny na krajiny regiónu. Mohlo by však zmierniť aj diplomatickú izoláciu Izraela na Blízkom východe kvôli jeho postoju k iránskemu jadrovému programu.Kerry v Istanbule pripomenul, že je nevyhnutné, aby Izrael učinil zadosť svojmu záväzku a zaplatil odškodné rodinám ľudí, ktorí prišli o život pri útoku izraelskej námornej pechoty na tureckú loď, ktorá v roku 2010 narušila námornú blokádu pásma Gazy. Po tomto incidente došlo k zmrazeniu vzťahov medzi oboma štátmi a krajiny stiahli svojich veľvyslancov. Americký minister dnes v prítomnosti svojho rezortného kolegu Ahmeta Davutoglua zdôraznil, že vzťahy medzi Izraelom a Tureckom sú dôležité pre stabilitu na Blízkom východe, najmä pre mierový proces ako taký.
Kerry rokoval aj s palestínskym prezidentom
Americký minister zahraničných vecí John Kerry začal v nedeľu svoju v krátkom čase už druhú návštevu na Blízkom východe rokovaním s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom v Ramalláhu na Západnom brehu. Na pondelok je naplánované Kerryho stretnutie s izraelským premiérom Benjaminom Netanyahuom.
Ako pripomína agentúra DPA, cieľom Kerryho návštevy v tejto časti Blízkeho východu je obnovenie izraelsko-palestínskych rokovaní. Tie sú zablokované už štyri roky po tom, ako Abbás podmienil ich pokračovanie zmrazením izraelských plánov na budovanie nových osád na Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme. Izrael toto ultimátum odmietol.
Nemenovaný vysokopostavený izraelský vládny úradník pre spravodajský server Ynetnews uviedol, že od Kerryho návštevy si Izrael nesľubuje prelom vo vzťahoch s Palestínčanmi. Podľa tohto zdroja je tiež nepravdepodobné, že by Izrael počas Kerryho návštevy vyhovel palestínskej požiadavke, aby sa ešte pred začatím priamych rokovaní oboznámil s mapou s vyznačenými hranicami palestínskeho štátu.
Kerry koncom marca sprevádzal prezidenta USA Baracka Obamu počas jeho návštevy v Izraeli a na Západnom brehu, ktorá bola prvou Obamovou návštevou v regióne, odkedy sa v roku 2008 ujal úradu.