Rokovanie vlády: Diskusia o zlepšení podnikateľského prostredia

3.4.2013 07:52

Podnikateľské prostredie v SR by malo zlepšiť 24 opatrení navrhovaných ministerstvom hospodárstva, ktoré predkladá na dnešné rokovanie vlády.

Ministerstvo spravodlivosti by malo napríklad v rámci rekodifikácie Občianskeho súdneho poriadku prijať opatrenia na zrýchlenie a zefektívnenie súdneho konania a ministerstvo financií zase prehodnotiť a zjednodušiť tlačivá z príjmov zo závislej činnosti predkladané zamestnávateľmi za svojich zamestnancov.

Realizáciu projektu elektronizácie činnosti stavebných úradov má zabezpečiť ministerstvo dopravy.

Inšpektori práce odhalili minulý rok 563 nelegálne zamestnaných ľudí. Najviac, až 166 "načierno" pracujúcich, pritom našli v oblasti stavebníctva.

V oblasti veľkoobchodu a maloobchodu bolo 128 nelegálne zamestnaných a v ubytovacích a stravovacích službách išlo o 74 ľudí. Konštatuje to správa o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce za minulý rok, s ktorou sa oboznámia ministri.

Rezorty kultúry a diplomacie predložili na 53. schôdzu niekoľko materiálov. Malá novela autorského zákona zapracuje do slovenskej legislatívy európske smernice. Tým pádom sa napríklad predĺži lehota ochrany práv výkonného umelca a výrobcu zvukového záznamu umeleckého výkonu z pôvodných 50 rokov na 70 v prípade, že sa tento výkon zvukovo zaznamenal.

Stratégia rozvoja múzeí a galérií v SR do roku 2018 má ambíciu konkrétnymi opatreniami zmierniť súčasné negatívne tendencie v činnosti týchto kultúrnych inštitúcií a zvyšovať štandardizáciu podmienok na ich prácu.

Ministerstvo zahraničných vecí vypracovalo správu o pôsobení Slovenska v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu. Na zabezpečenie účasti v rôznych operáciách a misiách sa minulý rok vynaložilo 46.712.531 eur. Celkovo sa do nich zapojilo 467 Slovákov, z toho 450 vojakov.

Z geografického hľadiska Slovensko pôsobilo predovšetkým na západnom Balkáne, v štátoch východnej Európy a Strednej Ázie, v Afganistane, na Blízkom východe a na Cypre. V budúcnosti chce pokračovať v participácii pri riešení krízových situácií vo svete a podľa aktuálneho vývoja zváži zapojenie do aktivít medzinárodného krízového manažmentu aj v ďalších krízových oblastiach.

Kabinet má na programe aj memorandá o spolupráci s mimovládnymi organizáciami v desiatich rezortoch. Ministerstvá by pri riešení legislatívy či návrhov rôznych koncepčných dokumentov mali komunikovať a spolupracovať aj s tretím sektorom. Táto spolupráca vyplýva z Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku, ktorú prijala bývalá vláda Ivety Radičovej. Na základe deklarácií by sa teraz malo do júna vypracovať aj Memorandum o porozumení.

Ministri sa budú venovať tiež správe envirorezortu o plnení záväzkov SR v oblasti opatrení, ktoré reagujú na zmeny klímy. Podľa správy sa Slovensku darí znižovať emisie tak, ako sa zaviazala, problémom sú však rastúce emisie z dopravy.

Na stole budú mať aj ďalšiu informatívnu správu, ktorá hovorí o vývoji dlhu zdravotníckych zariadení na neuhradenom poistnom voči Sociálnej poisťovni. Ten ku koncu februára vzrástol na 55,1 milióna eur.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok