Kim vidí v jadrových zbraniach záruku mieru

2.4.2013 14:00

Severná Kórea obnoví prevádzku svojho jadrového komplexu v Jongbjone, ktorý oficiálne zatvorili v roku 2007 pod tlakom medzinárodného spoločenstva a výmenou za diplomatické ústupky a humanitárnu pomoc.

Hovorca tamojšej jadrovej energetiky v utorok potvrdil, že oficiálne odstavené zariadenia vrátane závodu na obohacovanie uránu prejdú procesom "obmeny" a následne ich opätovne uvedú do prevádzky. S obohacovaním severokórejský režim podľa mnohých zdrojov nikdy neprestal a februárový jadrový test bol v skutočnosti skúškou uránovej bomby.

Informácia o obnovení činnosti Jongbjonu prichádza v čase zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove. Médiá v tejto súvislosti v utorok priniesli vyjadrenie vodcu Kima Čong-una, podľa ktorého sú jadrové zbrane "zárukou zvrchovanosti" jeho vlasti a slúžiť majú ako prostriedok na odstrašenie "agresorov".

Pchjongjang v lete 2008 odpálil 18 metrov vysokú chladiacu vežu v Jongbjone ako dôkaz ukončenia jadrových aktivít. Severná Kóreavšak nikdy úplne neprestala so snahou vyrobiť jadrové zbrane. Napätie na Kórejskom polostrove je pritom aktuálne veľmi vysoké. Cez víkend Pchjongjang oznámil, že je vo vojnovom stave so svojím južným susedom. KĽDR tiež varovala, že akákoľvek ďalšia vojenská provokácia povedie k ozbrojenému konfliktu či jadrovej vojne. Severokórejský líder v piatok nariadil pripraviť rakety na útok na územie USA a ich vojenské základne. Išlo o priamu reakciu na prelet dvoch amerických bombardérov schopných niesť jadrový materiál nad územím Južnej Kórey. V jej vzdušnom priestore pritom v pondelok lietali aj americké stíhačky F-22 Raptor, ktoré sa považujú za najmodernejšie na svete, a v pondelok poslali Američania k polostrovu aj bojovú loď.

Južná a Severná Kórea sú však technicky vo vojnovom stave od konca kórejskej vojny, ktorá sa skončila v roku 1953 iba prímerím.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok