Paríž hrozí, že zablokuje dohodu o voľnom obchode s USA

Paríž hrozí, že zablokuje dohodu o voľnom obchode s USA
Zdroj foto: SITA
Francúzsko v pondelok pohrozilo, že zablokuje štart vyjednávania o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a USA, ak sa nebudú rešpektovať jeho požiadavky v oblastiach kultúry a poľnohospodárskych produktov.

"Nie je možné pracovať s narýchlo posplátaným mandátom. Sme zástancami dohody, do vyjednávania by sme sa však nemali bezhlavo hrnúť," vyhlásila francúzska ministerka obchodu Nicole Bricqová. "Neprijateľný" je podľa nej návrh Európskej komisie (EK) na ďalšie otvorenie európskych kultúrnych trhov. "Chceme zo zmluvy vylúčiť čokoľvek, čo by sa týkalo kultúry. O tom nebudeme diskutovať. Ak EK túto požiadavku akceptuje, vyjednávania sa v júni môžu začať," povedala ministerka.

Francúzsko svoj televízny, filmový a hudobný priemysel ochraňuje už 20 rokov a zákony v krajine v súčasnosti umožňujú obmedzovať vysielanie zahraničných televíznych a rozhlasových programov a podporovať domácu filmovú tvorbu. Rovnako zásadný postoj zaujme Paríž aj pri požiadavke na vylúčenie geneticky modifikovaných potravín a hormónov v mäse, dodala Bricqová.

Brusel a Washington dúfajú, že vyjednávania o transatlantickom voľnom obchode, ktorý potenciálne obsiahne polovicu svetovej ekonomiky, by sa mohli začať v júni, a hľadajú najširšiu možnú dohodu na podporu silného hospodárskeho rastu. Podpora Paríža je kľúčová, keďže obdobné snahy v 90. rokoch stroskotali práve na odpore Francúzska.

Hoci krajina je tentoraz zástancom obchodnej dohody, jej nadšenie je miernejšie ako v prípade Nemecka alebo Veľkej Británie. Vyjednávací mandát, ktorý EK v marci navrhla, ale nezverejnila, musia ešte schváliť vlády štátov EÚ. Predstavitelia EK a USA dúfajú, že zmluvu o voľnom obchode sa im podarí dohodnúť do konca roka 2014.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá