Turecký premiér sa chystá do Pásma Gazy

Turecký premiér sa chystá do Pásma Gazy
Zdroj foto: SITA
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan chce v apríli navštíviť palestínske územia vrátane Pásma Gazy. Turecký líder to potvrdil v sobotou, teda deň po tom, ako sa mu prostredníctvom telefónu ozval izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ospravedlnil sa mu za zásahu armády židovského štátu voči flotile aktivistov spred troch rokov. Zahynulo vtedy deväť občanov Turecka.

Podľa Edogana by to všetko malo pomôcť v "procese uvoľňovania izraelského embarga na Palestínu", ako to v piatok sľúbil Netanjahu. Príchod predsedu vlády prevažne moslimskej krajiny na palestínske územia potvrdil aj hovorca premiéra Ismaela Hanijeha z hnutia Hamás, ktoré sporné územie už roky ovláda. Hovorca zároveň potvrdil, že Erdogan o izraelskom ospravedlnení za vraždy "Turkov a zrušení embarga" informoval aj exilového lídra Hamásu Chálida Mišála.

Netanjahu v piatok potvrdil, že sa v mene vlády a obyvateľov ospravedlnil svojmu tureckému náprotivkovi za útok izraelského komanda na flotilu aktivistov smerujúcich v roku 2010 do Pásma Gazy. Splnil tak tureckú podmienku pre obnovenie vzájomných vzťahov, ktorých nadviazanie vzápätí oznámil. Netanjahu potvrdil, že sa na tom počas telefonického rozhovoru zhodol s Erdoganom, ktorý jeho slová prijal. Znamenať to bude návrat odvolaných veľvyslancov a zastavenie trestného stíhania vysokopostavených predstaviteľov izraelských ozbrojených síl. Líder židovského štátu zároveň prisľúbil odškodnenie príbuzných obetí, ktorými boli deviati Turci. K tomuto kroku sa odhodlal krátko po skončení návštevy amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorého vláda dlhodobo nabádala Jeruzalem na zlepšenie vzťahov s Ankarou.

Izraelské komando zaútočilo 31. mája 2010 na flotilu tureckých lodí, na ktorej sa zahraniční, predovšetkým tureckí propalestínski aktivisti pokúšali prelomiť izraelskú blokádu palestínskeho územia a do Pásma Gazy priviezť humanitárnu pomoc. Incident výrazne narušil už tak pošramotené vzťahy medzi Tureckom a Izraelom. Ankara vyhostila izraelského veľvyslanca a zmrazila vojenskú spoluprácu so židovským štátom. Turecko oznámilo, že chce súdne stíhať všetky osoby zodpovedné za útok a smrť aktivistov a od Izraela žiadalo mená tých, ktorí sa na príprave operácie podieľali. Izrael na žiadosť nereagoval a odmietal sa tiež ospravedlniť alebo vyplatiť odškodné pozostalým.

Správa OSN o incidente z minulého septembra hovorí, že Izrael síce použil neprimeranú silu, no uznáva, že blokáda Pásma Gazy zo strany židovského štátu je legálna.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá