Bruselčania: Ak sa krajina rozpade, chceme byť samostatní tiež

Bruselčania: Ak sa krajina rozpade, chceme byť samostatní tiež
Zdroj foto: SITA
Až takmer sedem z desiatich obyvateľov Bruselu by privítalo, aby sa ich metropola v prípade rozpadu krajiny stala samostatným "mestským štátom". Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnili v sobotu.

Celkovo si však viac ako 66 percent Belgičanov myslí, že krajina by sa vôbec rozpadávať nemala.Výskumníci predložili respondentom scenár, podľa ktorého by sa flámskym nacionalistom podarilo v referende presadiť nezávislosť. Belgicko by tak pozostávalo už len z Valónska, kde sa hovorí prevažne francúzštinou. Bruselčania by sa však k frankofónnym Belgičanom nepridali a hlavné mesto Európskej únie by radšej pretransformovali na samostatný štát. V prieskume agentúry Ipsos by si túto možnosť vybralo 68 percent opýtaných obyvateľov Bruselu - k Valónsku by sa pripojilo 26 percent a k Flámsku len 6 percent respondentov.

O osude štátu sa možno rozhodne budúci rok

Hlavná belgická separatistická strana Nová flámska aliancia (N-VA) chce už na budúci rok usporiadať referendum o vyhlásení "absolútnej autonómie" vo Flámsku. Všeľudové hlasovanie chcú zorganizovať po parlamentných voľbách naplánovanými na máj 2014, väčšina ostatných najmä frankofónnych strán je proti. N-VA zaznamenala v regionálnych voľbách z novembra minulého roka pod vedením lídra Barta de Wevera veľké víťazstvá. Aj preto je v tejto časti Belgicka favoritom vo voľbách v roku 2014. Tie minulé spred dvoch rokov pritom vyhrala so ziskom 28 percent hlasov. Strana sa však odmietla zúčastniť na rokovaniach o vytvorení vlády, ktorá vznikla až viac ako 500 dní po voľbách pod vedením súčasného premiéra Elia Di Rupa.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá